Rodzaje zaworów przemysłowych

Zawory są stosowane na co dzień w branży przemysłowej. Ich celem jest zamknięcie lub regulacja przepływu płynów przez przewody. Istnieje wiele ich rodzajów oraz podziałów, które mogą przyjmować różne kryteria. Jednym z nich jest podział ze względu na zastosowanie i to na nim skupimy się w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Z czego składają się zawory przemysłowe?

Zawory przemysłowe stosowane w przemyśle składają się z gniazda z otworem przepływowym, korpusu oraz zwieradła, które współpracuje z gniazdem i jest częścią ruchomą. Steruje on zaworem poprzez poruszanie odpowiednim mechanizmem i może występować w jednej z kilku postaci:

  • grzybka,
  • kuli,
  • tłoku,
  • zasuwy,
  • suwaka,
  • klapy,

W przypadku podziału na funkcje wyróżniamy zawory zaporowe, regulacyjne, rozdzielające, zwrotne i bezpieczeństwa. W tym artykule przedstawimy jednak rodzaje zaworów, które wynikają z podziału ze względu na zastosowanie.

Jakie zawory wyróżniamy ze względu na zastosowanie?

Bardzo popularne i wykorzystywane praktycznie we wszystkich dziedzinach przemysłu są zawory kulowe, zwane również kurkami. Ich wnętrze stanowi kula, która podczas otwarcia przepuszcza medium, a jej obrót o 90 stopni powoduje zakrycie gniazda i zablokowanie przepływu. Można je spotkać w instalacjach domowych (ciepłej i zimnej wody), centralnego ogrzewania i gazowych, w przemyśle rafineryjnym, chemicznym i spożywczym, a także jako kurki na rurociągach gazowych, w instalacjach technologicznych oraz sprężonego powietrza.

Do sterowania przepływem wody lub pary wodnej oraz innych nieagresywnych mediów o temperaturze do 200 stopni Celsjusza służą zawory tłokowe regulowane za pomocą siłowników. Są one wykorzystywane w przemyśle tekstylnym, spożywczym, wodociągowym i w oczyszczalniach ścieków. Zawory zasuwowe z kolei nie są stosowane w regulacji przepływu, ponieważ mają charakter zaworów zamykających, które wykorzystywane są w instalacjach o większej średnicy.

Zawory motylkowe, zwane również klapowymi, można używać do cieczy, chemikaliów, substancji spożywczych, pyłów i gazu, a także w strefach zagrożenia wybuchem ATEX. W przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, kosmetycznym, biotechnologicznym i spożywczym swoje zastosowanie mają zawory higieniczne, natomiast zawory zwrotne zapewniają przepływ w jednym kierunku i zabezpieczają instalację przed wstecznym przepływem.

Warto jeszcze wspomnieć o elektrozaworach, które znajdują zastosowanie w każdej dziedzinie przemysłu, a ich zakres stosuje się zarówno do powietrza i zimnej oraz gorącej wody, jak i do gazów obojętnych, benzyny, oleju opałowego i olejów mineralnych – wyjaśnia ekspert z firmy Klimatech, która jest przedstawicielem w Polsce renomowanego niemieckiego producenta armatury przemysłowej ARI-ARMATUREN.