Różnice między kantorami stacjonarnymi a internetowymi

Wymiana walut to obecnie czynność powszechna, towarzysząca nam w wielu sytuacjach życiowych. Niezależnie czy spłacamy kredyt, wyjeżdżamy na wakacje bądź planujemy zagraniczne zakupy – obcy pieniądz okaże się przydatny, a czasem wręcz niezbędny. Jeszcze do niedawna chcąc wymienić złotówki na dolary, euro czy franki szwajcarskie, musieliśmy udać się do punktu wymiany walut. Był nim z reguły kantor stacjonarny. W 2009 roku zaszła jednak rewolucyjna zmiana – kantory wkroczyły do internetu. Obecne w sieci działa ponad 40 stron oferujących wymianę walut online po korzystnym kursie. Czym różnią się one od tradycyjnych kantorów? W jakich sytuacjach warto z nich skorzystać?

wymiana walut - kantory

Gotówka czy przelew?

W tradycyjnych kantorach stacjonarnych z reguły obowiązuje obrót gotówkowy. Oznacza to, że wymiany możemy dokonać wyłącznie w oparciu o fizyczną walutę. Otrzymanie pieniędzy do ręki jest korzystne w sytuacji, gdy potrzebujemy ich do przeprowadzania transakcji gotówkowych, na przykład na urlopie. W przypadku kantorów internetowych mamy natomiast do czynienia z przelewami. Pieniądze krążą drogą elektroniczną z jednego rachunku bankowego na drugi. Kantor po otrzymaniu przelewu na określoną kwotę, odsyła do klienta pieniądze po przeliczonym kursie. Takie rozwiązania zdają egzamin przy transakcjach bezgotówkowych w stylu rozliczeń rat kredytowych. Przelew można też zlecić na obce konto, na przykład kontrahenta. Każdy przepływ pieniądza jest odpowiednio odnotowywany i księgowany, co zapewnia pełną przejrzystość transakcji.

Czas też ma swoją cenę

Zwykło się mówić, że czas to pieniądz. Uznając to powiedzenie za prawdziwe, korzystanie z kantorów internetowych wydaje się po dwakroć korzystniejsze. Możliwość przeprowadzania transakcji sprzed ekranu komputera skraca procedurę do niezbędnego minimum. Nie tracimy czasu na dojazd w określone miejsce. Nie ryzykujemy stania w kolejkach, niespodziewanego zamknięcia kantoru czy nieprzewidzianej zmiany kursu. Wszystko mamy podane w jasny i klarowny sposób. Wystarczy założyć konto i zdefiniować odpowiednie rachunki bankowe (w złotówkach, euro, dolarach bądź innych walutach, wedle preferencji). Po przelaniu pieniędzy do kantoru, niemal natychmiastowo otrzymujemy przelew zwrotny. Cała transakcja może zamknąć się w ciągu niecałych pięciu minut (oczywiście należy wziąć pod uwagę godziny pracy i księgowania obowiązujące w poszczególnych bankach).

Kryteria bezpieczeństwa

Choć kantory internetowe wciąż nie są szeroko rozpowszechnione, stopniowo zyskują na znaczeniu. Najlepsze strony z wymianą walut online nieustannie się rozwijają, zapewniając pełne bezpieczeństwo transakcji. Doskonały przykład stanowi kantor internetowy centnet.pl, spełniający standardy GIODO w zakresie przechowywania danych osobowych i posiadający najwyższy certyfikat bezpieczeństwa witryny EV SSL (zielony pasek w adresie strony). Korzystanie z kantoru online nie przekłada się jednak wyłącznie na bezpieczeństwo wymiany walut, ale też na ochronę samego klienta. Ma to znaczenie zwłaszcza przy wymianie dużych kwot pieniędzy. Chodzenie po mieście z okazałą gotówką nie ma w sobie wiele z rozwagi. Załatwienie sprawy w domowym zaciszu lub za pośrednictwem mobilnej elektroniki przynosi znacznie więcej wygody i jest zwyczajnie bardziej bezpieczne.