Różnice między podestami ruchomymi

Często przy zakupie czy wypożyczaniu tego typu urządzenia, zastanawiamy się jak wybrać to najbardziej przydatne. W tym celu, warto poznać podstawowe różnice między zwyżkami a wybór stanie się prosty.

Jaki napęd?

Podstawą jeśli chodzi o różnice, jest rodzaj napędu. Elektryczny napęd opiera się na bateriach o określonej pojemności i wydajności zapewniających które wyznaczają długość pracy na jednym ładowaniu. Napęd spalinowy działa jak ten w samochodach, może być użyty silnik spalinowy lub diesel. Napęd elektryczny sprawdza się podczas pracy w halach i budynkach, bowiem nie hałasuje i nie produkuje spalin. Silniki spalinowe z kolei cieszą się większa popularnością na budowach i otwartym terenie, czyli jednym słowem tam gdzie niekoniecznie mamy dostęp do źródła energii elektrycznej.

Wysuwanie i składanie

Jeśli chodzi o technikę zastosowaną do podnoszenia zwyżki to mamy ich 3 rodzaje:

  • Podnośniki teleskopowe- tak jak wskazuje ich nazwa, składają się i wysuwają w taki sposób jak teleskop. Składają się z pojedynczego ramienia, które ułatwia pracę w trudno dostępnym miejscu.
  • Podnośniki teleskopowe łamane- są rozwinięciem poprzednich, z tą różnicą ze jedno ramię podnośnika jest podzielone na segmenty co umożliwia ustawienie urządzenia pod przeszkodą a jednocześnie dostęp do powierzchni ponad nią.
  • Podnośniki nożycowe- wyglądają i działają jak kilka/kilkanaście par nożyc połączonych ze sobą. Bardzo użyteczne kiedy do jednego miejsca wymagany jest dostęp większej ilości osób.

Na stronie znajdziecie ofertę firmy, która wypożycza podnośniki nożycowe.

Podwozie

Rodzaj podwozia uzależniony jest od specyfiki terenu w jakim będziemy pracować. W trudnym terenie gdzie mamy różnice nachylenia oraz grząski grunt czy błoto dobrze sprawdzi się podnośnik gąsienicowy. Gąsienice zapewniają brak poślizgu na śniegu a ponadto nasz podnośnik nie ugrzęźnie zbyt szybko w błocie. Napęd kołowy ma zastosowanie wszędzie tam gdzie grunt jest utwardzony, zazwyczaj we wnętrzach ale też w miejskich wyłożonych kostką lub asfaltem.

Podesty pchane lub doczepiane

Innymi rozwiązaniami są podesty, tzw doczepiane. Są to urządzenia lekkie i do codziennego użytku a przy tym zachowują podstawowe funkcje, czyli umożliwiają dostęp w miejsca położone wyżej. Takie podnośniki są bardziej bezpieczne niż standardowa drabina i mają większy zasięg.

Podesty doczepiane, jak nazwa wskazuje mogą zostać doczepione do np. Samochodu. Swoją rolę spełniają dobrze przy naprawie lamp drogowych, mogą być również użyte jako rusztowanie przy odnowie elewacji.

Jak widać, różnice mogą być spore dlatego warto przez zakupem lub wypożyczeniem zastanowić się w jakich warunkach i w jakim celu będziemy ozywać podnośnika. Najczęściej używane są podnośniki nożycowe, ale asortyment wypożyczalni jest tak szeroki że każdy znajdzie coś dla siebie.