Siłowniki do okien i świetlików – manualne czy elektryczne?

Instalując w naszym budynku system okien i świetlików musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki system sterowania nimi wybierzemy: manualny czy elektryczny? Odpowiedź na nie uzależniona jest od wielu czynników, takich jak wysokość położenia okna, dostęp do niego, a także częstotliwość otwierania. Nie bez znaczenia jest także cena oraz ewentualna konieczność doprowadzenia instalacji. Które siłowniki do okien i świetlików wybrać; manualne czy elektryczne?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, które sterowniki wybrać, warto przyjrzeć się zaletom poszczególnych z nich.

Siłowniki manuale

Zastosowanie manualnych siłowników do okien będzie stanowiło najbardziej ekonomiczny sposób przewietrzania pomieszczeń. W skład takiego siłownika wchodzić będzie otwieracz z oczkiem lub tubą oraz korba. Ich największymi zaletami jest niska cena, niewielki, kompaktowy rozmiar, a także brak konieczności doprowadzenia nieraz skomplikowanej instalacji elektrycznej. Występują w dwóch podstawowych rodzajach: łańcuchowym oraz wrzecionowym, oferowanych przez producenta świetlików dachowych Lumiterm.

Siłownik manualny łańcuchowy charakteryzuje się dyskretnym systemem otwierania, a także maksymalnym otwarciem aż do 30 cm. Jego biała, aluminiowa obudowa nada wnętrzu elegancji, a całość systemu zintegrowana została z cokołem oraz ramą.

Z kolei siłowniki manuale wrzecionowe to urządzenia wyposażone w jeden rozszerzalny trzpień miedziany, otwierane i zamykane za pomocą korby. Specjalna rura PVC zabezpiecza je przed działaniem promieni UV.

Siłowniki manualne sprawdzą się  wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebne użycie większej siły, czyli na przykład do otwierania i zamykania kopuł lub okien uchylanych. Działanie polega na ruchu wysuwowym pręta tłoczyskowego. Wsporniki siłownika zazwyczaj wykonane są z aluminium, natomiast pręt i korpus z mosiądzu.

Siłowniki elektryczne

Siłowniki elektryczne zostały stworzone z myślą o bardziej wymagających klientach, ceniących sobie wygodę. Wyróżnić można siłowniki elektryczne łańcuchowe, uruchamiane przyciskiem bądź sterowane radiowo oraz wrzecionowe.

Wrzecionowe siłowniki elektryczne obsługiwane są przez silnik elektryczny 230V. Posiadają miedziane wrzeciono i gwarantują maksymalne otwarcie na poziomie 30 cm.

Z kolei elektryczne siłowniki łańcuchowe otwierane są za pomocą pilota i posiadają kompaktowy kształt. Są w pełni zintegrowane ze świetlikiem. Dzięki nim otworzymy okno na 40 cm.

Siłowniki elektryczne przeznaczone są przede wszystkim do automatycznego otwierania i zamykania okien uchylnych, odchylnych, rozwiernych i dachowych, zwłaszcza trudno dostępnych i wysoko zamontowanych. Dzięki nim możemy w pełni kontrolować przewietrzanie pomieszczenia oraz nadzorować okna w systemach ochrony obiektów.

śr. ocena 5 / głosów 5