Tektura i jej zastosowanie

Tektura określana jest jako najgrubszy materiał papierniczy, który ma kilka milimetrów grubości. Tektura sklejana jest z minimum dwóch warstw masy papierniczej, choć znajdziemy i takie, w których warstw jest kilkanaście. Do wyrobu masy dodawane a jest przede wszystkim makulatura i grubsze włókna ścieru drzewnego. W Polsce tektury najczęściej stosowane są do opakowań zbiorczych żywności oraz w gastronomii. Co ciekawego można powiedzieć o tekturowych opakowaniach?

Rodzaje tektury

Poza grubością oraz ilością warstw w danej tekturze, możemy znaleźć jeszcze kilka podziałów. Pierwszy z nich to kolor i struktura. Na rynku dostępne są tektury białe, kredowe i techniczne. Materiał ten, z którego wykonuje się przeróżne opakowania, dzielimy także ze względu na strukturę. Najczęstsze skojarzenie z kartonami to dla wielu osób tektura falista. Kiedy zagłębiamy się w temat, okazuje się, że rodzajów tektury w branży opakowaniowej jest naprawdę sporo. Najprostsza jest tektura dwuwarstwowa, która wewnątrz jest pofalowana (z angielskiego określamy to jako fluting), a od zewnątrz ma warstwy proste (liner). Najpopularniejsza jest jednak tektura trójwarstwowa, która jest uniwersalna, może służyć do opakowań zbiorczych i jednoskowych – dowiedujemy się w firmie CROSS-PACK z Radomska. Tektury dzielimy także wg fali, w jaką układa się fluting: B, C, E. Do wielkogabarytowych opakowań zbiorczych stosowane są materiały pięciowarstwowe, które stanowią kombinację dwóch fal, dzięki czemu całość jest bardziej stabilna. Profesjonalni producenci przeprowadzają badania, które to potwierdzają. Badana jest odporność na zgniatanie płaskie, na ściskanie i zginanie kolumnowe.

Rodzaje kartonów

W sklepach znajdziemy towary w przeróżnych kartonach, o różnej wielkości, z różnych materiałów, które różnią się od siebie strukturą. Kartony produkowane z tektury mogą być składane, sklejane lub zszywane. Dzięki nowoczesnym maszynom możliwa jest szybka produkcja pudeł o bardziej skomplikowanych kształtach niż zwykły kartonik. Najprostszy wzór kartonu nazywamy klapowym. Mają prostą konstrukcję i zamykane są najczęściej przy użyciu taśmy klejącej. Kartony mogą być perforowane lub mieć uchwyty na ręce, dla ułatwienia transportu. Bardziej skomplikowane są wzory wykrojnikowe, czyli wzory fasonowe. Niektóre z nich mogą być zamykane bez dodatkowych materiałów łączących lub są łączone jednopunktowo. Ciekawym rozwiązaniem są opakowania, które automatycznie same składają się dnem krzyżowym. Dodatkowe wyposażenie do kartonów tekturowych to składki, kratownice i przekładki, dzięki którym można ustabilizować transportowany towar. Tekturowe kartony to materiał ekonomiczny i ekologiczny!