Tenisówki – zalety uniwersalnego obuwia

Tenisówki to obuwie, które zadebiutowało w sporcie. Z powodu licznych zalet, coraz szerszego grona producentów-naśladowców oraz chwytliwych reklam szybko przestały być obuwiem specjalistycznym, a stały się codziennym. Nie ma chyba osoby, która choć raz w latach szkolnych nie chodziła w tenisówkach. Dziś te wygodne buty wracają w nowej odsłonie. Za co tak je lubimy?

Tenisówki nie tylko na kortach

Tenisówki to buty, które wyróżniały się bardzo elastyczną gumową podeszwą. Wierzchnia strona wykonana była z płótna. Początkowo obuwie to było przeznaczone dla tenisistów – stąd nazwa. Jak to jednak bywa z dobrymi wynalazkami, tenisówki szybko opuściły swoją niszę i weszły na szerszy rynek.

Produkowało je wiele firm, przede wszystkim te topowe, które utrzymały swoją pozycję do dziś między innymi właśnie dzięki wysokiej jakości tenisówkom. Taką firmą jest Converse All Star, która dziś kojarzy się głównie z trampkami. Są one zresztą odmianą tenisówek – mówi specjalista z firmy Steel. – Odmian tych powstało sporo, podobnie jak tanich podróbek.

Burzliwa historia tenisówek nastręcza dziś pewnych problemów, jeśli chodzi o nazewnictwo modeli obuwia. Kiedyś to właśnie tenisówki były określane jako „sneakersy” – dziś ta nazwa jest zarezerwowana dla zupełnie innego rodzaju butów, który z tenisówkami nie ma wiele wspólnego.

Nowoczesne tenisówki – dlaczego je uwielbiamy?

Pierwsze modele tenisówek podbiły serca milionów użytkowników prostotą kroju, wygodą noszenia, cichym chodem oraz tym, jak łatwo było je wsunąć na nogi. Dziś oprócz tych wszystkich zalet możemy cieszyć się także faktem, że to uniwersalne obuwie występuje w przeróżnych wariacjach.

Obecnie tenisówki mogą być sznurowane – jak za starych dobrych czasów – ale też pozbawione sznurówek, wyposażone jedynie w elastyczne wstawki, które ułatwiają nakładanie buta. Oprócz kształtów zmieniły się też materiały. Dziś nikogo nie dziwią tenisówki skórzane z licówki, zamszu czy imitacji skóry węża. Pojawiają się także modele na podwyższonych podeszwach. To, co pozostało niezmienne, to to, że najczęściej są one wykonane z gumy. To właśnie ten materiał zapewnia elastyczność, sprężystość i lekkość kroku, jakich nie daje żadne inne obuwie.

Współczesne wersje tenisówek to nie tylko buty do uprawiania sportu. Dzięki temu, że są wykonywane z trwałych i szlachetnych materiałów, a także w najróżniejszych kolorach i wzorach, mogą stać się elementem niemal dowolnej stylizacji. Szczególnie dobrze sprawdzają się skomponowane ze strojami wpisującym się w styl miejski i casualowy, choć niektóre modele i wersje kolorystyczne mogą być zakładane do sukienek czy na imprezy.