Trawa z rolki czy tradycyjna – które rozwiązanie wybrać?

Soczyście zielony, gęsty i miękki trawnik robi wrażenie, zdobi posesję, jest też doskonałym miejscem do spędzania czasu na wolnym powietrzu. Osoby, które chcą założyć trawnik, mają do wyboru dwie metody: tradycyjne sianie albo trawę z rolki. Weźmy pod lupę oba te rozwiązania, ich zalety i wady. Które lepiej sprawdzi się u Ciebie? Przeczytaj, zanim założysz trawnik!

Tradycyjne sianie trawy – dla cierpliwych i oszczędnych

Tradycyjna metoda zakładania trawnika polega na rozsiewaniu ziaren traw. W sklepach dostępne są rozmaite mieszanki, które należy dobierać pod kątem czasu wysiewu, warunków glebowych, szybkości wzrostu, planowanej wysokości trawy itd. Jest to najtańszy sposób na stworzenie trawnika.

Trawę można wysiać ręcznie, rozrzucając ziarna po terenie planowanego trawnika, albo wykorzystać do tego siewnik. To drugie rozwiązanie zapewni większą regularność wysiewu. Najczęściej jednak pojawia się konieczność dosiania trawy w miejscach, gdzie ziaren upadło za mało lub nie wszystkie wykiełkowały – mówi specjalista z Green Flor.

Jeśli chcesz założyć trawnik metodą tradycyjną, najlepszy czas na to przypada na początku maja oraz na przełomie sierpnia i września. Zanim trawnik stanie się miękki i pięknie się zazieleni, musi minąć sporo czasu. Pierwsze rezultaty zobaczymy po około dwóch tygodniach, jednak na spektakularny efekt trzeba czekać kilka miesięcy.

Trawa siana metodą tradycyjną wymaga pielęgnacji od samego początku, zanim jeszcze pierwsze źdźbła nieśmiało wychylą się spod ziemi. Trzeba dbać o odpowiednie nawilżenie gleby, aby ziarna nie uschły. W pierwszych miesiącach warto zadbać też o nawożenie, aby rozwijające się rośliny miały pod dostatkiem substancji odżywczych, które przyspieszą ich wzrost i sprawią, że trawa zyska zdrowy szmaragdowy kolor.

Trawa z rolki – natychmiastowy efekt

Zakładanie trawnika przy użyciu trawy z rolki wygląda zupełnie inaczej. Przypomina ona trawiasty dywan, który należy rozwinąć. Ponieważ trawa jest już wyrośnięta, efekt wizualny jest natychmiastowy, choć o pełnej funkcjonalności trawnika można mówić dopiero po ukorzenieniu się darni. Póki to nie nastąpi, lepiej nie chodzić po trawie z rolki. Należy ją podlewać. Zaletą jest to, że trawnik z rolki możemy założyć w niemal dowolnym momencie – od wiosny do późnej jesieni.

Trawa z rolki to piękny efekt bez wielu miesięcy czekania. Co więcej, wybierając ten wariant, zyskujemy pewność, że dosiewanie nie będzie potrzebne – od razu widzimy, czy trawnik będzie gęsty i jaki będzie jego kolor. Większa przewidywalność rezultatu to ogromna zaleta. Dlatego wszędzie tam, gdzie trawnik pełni szczególną funkcję reprezentacyjną (pałace, parki, hotele) albo użytkową (boiska, tereny rekreacyjne), wykonawcy stawiają na trawę z rolki.

śr. ocena 5 / głosów 5