Trawnik w rolce a ukształtowanie terenu

Trawniki w rolce pozwalają cieszyć się zielenią bardzo szybko. W odróżnieniu od tych zakładanych tradycyjnie nie potrzebują czasu, aby wyrosnąć. O ile układanie trawnika w rolce na płaskim terenie jest dość proste, o tyle nieco więcej pracy trzeba włożyć w stworzenie go na nierównym terenie. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakładaniu trawnika w rolce na nieregularnie uformowanym podłożu?

Przygotowanie podłoża pod trawnik w rolce

Niezależnie od tego, jakie jest ukształtowanie terenu, trzeba go przygotować, zanim przystąpimy do zakładania trawnika w rolkach. Prace wstępne obejmują:

  • karczowanie drzew i krzewów,
  • usunięcie kamieni, żwiru czy pozostałości po budowie domu,
  • przekopanie ziemi, aby była odpowiednio napowietrzona,
  • zniwelowanie dołków, w których mogłyby się tworzyć kałuże i które utrudniałyby koszenie,
  • wyrównanie wierzchniej warstwy, a jeśli nie jest dostatecznie przepuszczalna – utworzenie jej przez podsypanie terenu odpowiednio dobraną ziemią lub zmieszanie gleby z piaskiem.

Jeśli podłoże jest nierówne i uformowane skokowo, należy je wyprofilować, aby spadek był płynny. Ułatwi to zarówno zakładanie trawnika, jak i jego koszenie. Spadek terenu nie powinien być większy niż 20°. Wyższe wartości utrudnią pielęgnację trawnika – zaznacza ekspert z firmy XeroFlor.

Układanie trawnika w rolce

Po przygotowaniu terenu można przystąpić do układania trawnika w rolkach. Należy je delikatnie rozwinąć. Absolutnie nie można rzucać ani rozciągać darni, bo to może uszkodzić delikatny system korzeniowy i trawa zwiędnie, zamiast mocno wrosnąć w podłoże.

Rozwinięte rolki układamy ściśle jedna obok drugiej, dociskając je do siebie tak, aby szczelina pomiędzy nimi była jak najmniejsza. Muszą one dokładnie do siebie przylegać, ponieważ przy podsychaniu darnie nieco się skurczą, a przez to oddalą od siebie. Wystające poza obręb planowanego trawnika fragmenty rolek są docinane nożem albo brzeszczotem. Po ułożeniu trawnika jest on rolowany i obficie nawadniany.

A jak wygląda to na nierównym terenie? Bardzo podobnie! Naturalnie, trzeba uważać, aby rolki nie obsuwały się po spadzistym podłożu. Tam, gdzie jest ono mocno nachylone, stosuje się kołeczki wbijane na rogach poszczególnych połaci trawy. Utrzymują one pasy trawnika na właściwym miejscu do czasu, kiedy korzenie mocno wnikną w glebę i będą w stanie utrzymać rośliny.

Jeśli więc myślisz o trawniku z rolki, ale boisz się, że trudno będzie go ułożyć na nierównym terenie, rozwiewamy wątpliwości – stworzenie idealnego trawnika jest możliwe, a co więcej, nie jest bardzo trudne!

śr. ocena 5 / głosów 5