Typy taśmociągów przemysłowych

Taśmociągi przemysłowe są współcześnie jednymi z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w różnych obszarach gospodarczych. Duże znacznie mają w handlu, ale nie tylko. Ich wykorzystanie w znacznej mierze uzależnione jest od rodzaju. Czym charakteryzują się poszczególne typy taśmociągów przemysłowych i dlaczego ich wykorzystanie wpływa na poprawę efektywności pracy?

taśmociągi przemysłowe

Taśmociągi przemysłowe – ogólna charakterystyka urządzeń

Taśmociągi przemysłowe najczęściej wykorzystywane są do transportu konkretnych produktów. Współcześnie znajdują one swoje zastosowanie w zakładach produkcyjnych, przez co usprawniają wykonywanie określonych prac. Można spotkać się z nimi również poza branżą produkcyjną, w miejscach, w których konieczny jest wspomniany już transport pewnych elementów. Coraz chętniej są one montowane na placach budowy, a także
w halach magazynowych.

W jaki sposób zbudowane są taśmociągi przemysłowe?

Głównym elementem taśmociągu przemysłowego, jak wskazuje sama nazwa, jest taśma. Może być ona wykonana z różnych rodzajów materiału – w zależności od branży, w której ma być zastosowany taśmociąg oraz towarów, które mają być transportowane. Najczęściej taśmy w tych urządzeniach wykonane są z takich materiałów jak:

  • tworzywo sztuczne,
  • składniki naturalne,
  • guma lub silikon.

Taśma – niezależnie od rodzaju materiału, z którego została wykonana – działa w tak zwanym zapętleniu. Oznacza to, że obraca się po linii produkcyjnej w ruchu kołowym.

Jak podkreśla specjalista z firmy „DID-PAK””: Oprócz samej taśmy w taśmociągach wykorzystywane są także inne, bardzo ważne elementy. Wśród nich znajdują się między innymi: silnik elektryczny, dzięki któremu napędzane jest urządzenie, specjalne bębny, a także elementy czyszczące pozostałe części. Specjalistyczne taśmociągi wykorzystywane w dużych, zautomatyzowanych fabrykach mogą mieć dodatkowe wyposażenie, którym jest na przykład waga – dodaje.

Rodzaje taśmociągów przemysłowych

Taśmociągi przemysłowe różnią się między sobą kilkoma istotnymi kwestiami. Pierwszą
z nich jest kąt nachylenia taśmy, która transportuje produkty. Rodzaj taśmociągu uzależniony jest w dużej mierze od właściwości transportowanej substancji. Te dzielą się na sypkie oraz płynne. Inne urządzenia będą wykorzystywane do transportu cieczy, oleju czy paliwa, inne do transportu ciał stałych o wielkich gabarytach, a jeszcze inne stosowane będą w pracy
z materiałami sypkimi. Rodzaj taśmociągu określony jest także ze względu na takie kryteria jak możliwości udźwigu. Niektóre z nich będą właściwe dla obciążenia do kilkunastu kilogramów, inne mogą być stosowane dla obciążenia nawet kilkuset kilogramów – tego typu konstrukcje wykorzystywane są zwłaszcza w kopalniach czy halach produkcyjnych.

Dopasowanie odpowiedniego rodzaju taśmociągu przemysłowego do transportowanego materiału, a także obciążenia jest bardzo ważne. Dzięki temu urządzenie może być bezawaryjnie wykorzystywane przez wiele lat, a to kluczowa kwestia w przypadku funkcjonowania produkcji.

śr. ocena 5 / głosów 1