Usługi tokarskie. Co warto o nich wiedzieć?

W dużym uproszczeniu usługi tokarskie polegają na obrabianiu twardych tworzyw metodą skrawania. W ten sposób można nadać metalowi odpowiedni kształt. Oprócz tradycyjnych metali, skrawaniu poddawane są żeliwo, stal czy metale kolorowe. Z wyjątkiem aluminium, wszystkie elementy powstałe w ten sposób są twarde i ciężkie. Odpowiedni kształt można uzyskać dzięki maszynom tokarskim. Jest to jednak zależne od rozmiaru oraz rodzaju wykończenia.

Gdzie jest największe zapotrzebowanie na usługi tokarskie?

Wykonywanie usług tokarskich na wysokim poziomie możliwe jest nie tylko dzięki specjalistom, ale także odpowiednio wyposażonemu warsztatowi. Umiejętności skrawania materiałów pożądane są w bardzo wielu branżach, takich jak przemysł maszynowy, motoryzacyjny, elektroniczny czy produkcja AGD. O wiele częściej z usług zakładów tokarskich korzystają przedsiębiorstwa niż klienci indywidualni. W przypadku tych drugich, są to zazwyczaj specjalne zamówienia Jak tłumaczy ekspert z zakładu obróbki stali Metaloskraw:

Większość części do maszyn, narzędzi lub urządzeń wykonuje się z tworzyw twardych. Rzadziej używane jest aluminium. Stosuje się je między innymi do produkcji niektórych ram rowerowych.

Jakie są rodzaje obróbki tokarskiej?

Sposoby obróbki tokarskiej można podzielić na obróbkę wiórową (frezowanie, toczenie, struganie, dłutowanie, wiercenie), obróbkę obwiedniową, obróbkę ścierną (szlifowanie, polerowanie, gładzenie) i obróbkę ubytkową. Wybór odpowiedniej formy zależny jest od tego, jak produkt ma wyglądać. To efekt, jaki chcemy uzyskać, wpływa na poszczególne czynności i co za tym idzie, wybór właściwych narzędzi do skrawania. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy sprzęt na nic się przyda bez odpowiednich umiejętności tokarza.

Która metoda jest najczęściej używana?

Najpopularniejszą metodą obróbki skrawaniem jest obróbka wiórowa. Wraz z rozwojem techniki, ręczne narzędzia zastępowane były profesjonalnymi maszynami. Dzięki temu obróbka jest coraz szybsza, co nie ma negatywnego wpływu na jakość wykonania. Obecnie tokarki czy frezarki mogą być rozbudowane o technologię CNC. Polega ona na komputerowym sterowaniu urządzeniem. Jest to duże ułatwienie przy produkcji seryjnej. Po wprowadzeniu wybranych ustawień do komputera, maszyny automatycznie wykonują ustalone czynności. Frezowanie technologią CNC nie oznacza jednak tego, że człowiek przestaje być potrzebny. Operator nie tylko wprowadza dane, ale również czuwa nad procesem wykonawczym.

śr. ocena 5 / głosów 5