W jaki sposób chronić się przed upadkiem z wysokości w trakcie pracy?

Praca na wysokości może stanowić zagrożenie zdrowia i życia, dlatego też pracownik powinien posiadać nie tylko wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie, ale także odpowiednie akcesoria BHP. Do standardowych środków ochrony osobistej należą m.in. linki, szelki i uprzęże. Dowiedz się, o czym należy pamiętać, aby remont elewacji bądź malowanie hal fabrycznych nie zakończyło się upadkiem z wysokości.

Aby uchronić się przed upadkiem z wysokości, trzeba mieć odpowiedni sprzęt

Należy pamiętać, że praca na wysokości zawsze związana jest z niebezpieczeństwem. Nawet jeśli stanowisko pracy jest idealnie przygotowane, to nie daje to pełnej gwarancji, że nie dojdzie do żadnego wypadku. Dlatego też, by chronić się przed szkodliwymi skutkami wypadku, gdy np. rusztowanie lub innego rodzaju sprzęt ulegnie awarii, warto stosować linkę asekuracyjną. Dzięki niej możliwe jest ochrona przed upadkiem, który może nastąpić po wychyleniu się pracownika poza barierki lub przemieszczaniu się po niestabilnej części rusztowania. Aby zadbać o bezpieczeństwo podczas upadku z wysokości, należy pamiętać, by wybrać odpowiedni rodzaj linki bezpieczeństwa. Najlepiej wybierać te, które posiadają zatrzaśniki oraz amortyzator. Ponadto, linki bezpieczeństwa muszą mieć m.in.:

  • odpowiednią długość – tylko wtedy będą nie tylko minimalizowały ryzyko upadku, ale również umożliwią swobodne poruszanie się,
  • odpowiedni typ materiału, z którego są wykonane – dopasowanie linki do środowiska pracy jest konieczne, gdyż tylko wtedy linka sprawdzi się np. w cieple, przy ostrych krawędziach itp.,
  • odpowiednio dobrane do całkowitej odległości upadku.

Innym rodzajem przedmiotów chroniących przed upadkiem są szelki bezpieczeństwa. Tego typu akcesoria BHP mogą mieć kilka taśm, zintegrowany pas biodrowy oraz tylny bądź przedni punkt zaczepiania zabezpieczenia przed upadkiem.

Aby w pełni dopasować sprzęt do pracowników i jeszcze bardziej zadbać o ich bezpieczeństwo w naszej ofercie mamy zestaw uprzęży zawierających nie tylko linkę bezpieczeństwa z zatrzaśnikami i amortyzatorem, ale także stalowe haki, które wykorzystuje się jako łącznik – podkreśla specjalista ze sklepu z artykułami BHP MADO z Ostrowa Wielkopolskiego.

Innym sprzętem, który także chroni pracownika przed upadkiem z wysokości jest urządzenie samohamowane m.in. ograniczające odległość swobodnego spadania. Takie akcesoria BHP sprawdzają się w pracach np. na drabinach, gdzie wymagana jest pionowa mobilność. 

Praca na wysokości: O czym jeszcze należy pamiętać, aby zadbać o bezpieczeństwo?

Niestety mimo tak licznych zabezpieczeń indywidualnych, według PIP i GUS w dalszym ciągu to upadek z wysokości jest najczęstszym wypadkiem podczas pracy. Aby zminimalizować jego ryzyko, oprócz lin bezpieczeństwa z zatrzaśnikami i amortyzatorami, szelkami bezpieczeństwa oraz urządzeniami samohamowanymi, pracodawcy przede wszystkim powinni zadbać o kontrolę poprawnego użycia akcesoriów BHP. Dodatkowo, muszą zabezpieczyć konkretne miejsce pracy m.in. systemami pionowymi, na dachy, siatkami asekuracyjnymi, zabezpieczeniami krawędzi dachu bądź świetlików.

śr. ocena 5 / głosów 4