W jaki sposób działają granulatory?

Biopaliwo ma bardzo dobre właściwości energetyczne, dlatego przetwarzanie biomasy na pellety i brykiety jest bardzo popularne. Granulatory to urządzenia, które w krótkim czasie umożliwiają sprasowanie materiału, m.in. drewna, słomy, gałęzi i innych rodzajów biomasy, na pellet. Dowiedz się, w jaki sposób konkretnie działa granulator i czemu jest tak często używany.

granulatory

Jak działa granulator (peleciarka)?

Granulator, nazywany również peleciarką, to urządzenie, które – w skrócie – umożliwia otrzymanie biopaliwa. Granulowanie bądź peletowanie to proces, który polega na sprasowaniu materiału pod wysokim ciśnieniem. Wykorzystuje się do tego różnego rodzaju biomasę, m.in. drewno, gałęzie drzew owocowych, miskant, MDF, słomę, drewno palone, wytłoki z trzciny cukrowej i inne. Zadaniem granulatu jest kompaktowanie biomasy, co w praktyce przekłada się na uzyskanie niewielkich, kilkucentymetrowych walców. Warto jednak podkreślić, że, aby cały proces mógł się rozpocząć, należy najpierw zadbać o to, by surowiec był odpowiednio przygotowany.

Na początkowym etapie biomasa jest oczyszczana i osuszana. Następnie surowiec musi zostać rozdrobniony, przesiany, oczyszczony z zanieczyszczeń mineralnych i ewentualnie zostają do niego dodane surowce mające polepszyć jakość pelletu (np. otręby, wapno itp.). Tak przygotowany materiał trafia do granulatora, gdzie w sposób ciągły poddawany jest obróbce. Proces rozpoczyna się od dozownika, który następnie przeciska substrat na matrycę wyposażoną w wiele kanałów przelotowych. Tutaj dzięki rolkom prasującym wtłaczana jest biomasa, przez co następuje wzrost ciśnienia i temperatury, co w rezultacie umożliwia otrzymanie zagęszczonego materiału o odpowiedniej lepkości. Następnie  granulator wyposażony w noże obcinające ujednolica długość sprasowanego pelletu. Najczęściej jest to materiał mający objętość do 16 mm średnicy wałków. Na koniec procesu otrzymany pellet należy schłodzić do temp. 20°C lub 5°C powyżej temperatury otoczenia (temperatura nie może przekroczyć 30°C).

Granulatory – nowoczesne urządzenia dopasowane do potrzeb produkcji

Granulatory to urządzenia, które są stale unowocześniane, dzięki czemu można je idealnie dopasować do potrzeb produkcji. Ich działanie zapewnia dużą wydajność (np. 1,5-4,5 t/h – granulator RMP 520, RMP 650, RMP 850 firmy COMERC z Poznania). Ponadto, tego typu peleciarki mają niski koszt eksploatacji, co przekłada się na ich długą żywotność. Warto również podkreślić, że dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym w granulatorach możliwe są m.in.:

  • monitorowanie temperatury rolek (w celu zapobiegania ewentualnej awarii),
  • kontrola długości granulatu zgodnie z przyjętymi normami,
  • dopasowanie rozwiązań (np. rodzaju matrycy) do każdego, nawet trudnego surowca drzewnego,
  • zmniejszenie zużycia substancji smarującej rolki oraz kontrolowanie poślizgu.
śr. ocena 5 / głosów 5