W jaki sposób działają kotły c.o.?

Kocioł centralnego ogrzewania znajduje się niemal w każdym domu jednorodzinnym. Jednak mało kto wie, na jakich zasadach działa taki piec i jakie rodzaje kotłów są obecnie dostępne na rynku. Wiedza na ten temat jest bardzo cenna i ułatwia inwestorom w podjęciu decyzji co do wyboru odpowiedniego sprzętu i rodzaju paliwa, jakie będzie służyło do ogrzania budynku.

centralne-ogrzewanie

System centralnego ogrzewania jest jednym z najczęściej spotykanych sposobów na ocieplanie budynku. Jego działanie wcale nie jest skomplikowane i ważne, aby każdy z domowników miał świadomość, na jakich zasadach działa centralne ogrzewanie oraz jego najważniejszy punkt – kocioł grzewczy. To właśnie w piecu wytwarzane jest ciepło, które następnie rozprowadzane jest po całym budynku za pomocą specjalnej instalacji. Kolejne elementy centralnego ogrzewania to pompa cyrkulacyjna oraz grzejniki. W Polsce najczęstszym nośnikiem ciepła jest woda. Jednak zanim gorąca woda wpłynie do instalacji, musi zostać podgrzana do wymaganej temperatury. Odpowiada za to kocioł c.o. Na czym dokładnie polega praca i działanie takiego pieca?

Charakterystyka nowoczesnych kotłów ekologicznych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pieców centralnego ogrzewania. Nowoczesne kotły są ekologiczne, spełniają wymagane klasyfikacje oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Takie piece oferuje producent Jan Jańczak z siedzibą w Pleszewie. Zapewniają one najwyższy poziom eksploatacji, a jednocześnie niskie zużycie mediów i paliwa grzewczego. Obsługa kotła ekologicznego jest banalnie prosta, ponieważ urządzenie jest zautomatyzowane. Dzięki temu nie trzeba co chwilę odwiedzać kotłowni, aby dołożyć paliwa. Wystarczy raz na tydzień lub rzadziej uzupełnić poziom ekogroszku w automatycznym podajniku.

Jak działa piec centralnego ogrzewania?

Rozpalenie paleniska należy przeprowadzić ręcznie, za pomocą rozpałki. Jednak zaraz po tym, gdy pojawi się żar, automatyczne sterowanie przejmuje kontrolę nad kotłem i reguluje dostarczanie paliwa oraz powietrza niezbędnego do efektywnego spalania. Elektroniczny panel sterowania pozwala na regulację siły nadmuchu, a także na ustawienie częstotliwości włączania i wyłączania podajnika z paliwem. Kocioł może działać w dwóch trybach – pracy i podtrzymania. Tryb pracy uruchamia się zaraz po rozpaleniu paleniska. Działa do momentu, aż woda osiągnie odpowiednią temperaturę, którą ustawia się na sterowniku. Następnie włącza się tryb podtrzymania, podczas którego dozowanie paliwa jest rzadsze. W momencie, gdy temperatura wody osiągnie minimalną wartość, sterownik ponownie przechodzi w tryb pracy i cały cykl się powtarza. Kocioł pracuje do momentu, aż zostanie wyłączony lub wyczerpie się zapas paliwa w podajniku. Nowoczesne piece ekologiczne zapewniają niemal bezobsługowe działanie. Użytkownik musi jedynie uzupełniać poziom paliwa w podajniku oraz co pewien czas czyścić piec z popiołu i sadzy.

śr. ocena 5 / głosów 5