W jakich pomieszczeniach sprawdzi się fototapeta na wymiar?

O zaletach fototapet napisano już wiele i nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że obecnie prezentują one znacznie wyższą jakość niż popularne w latach 90. „widoczki”. Do wyboru są tysiące motywów w najróżniejszych formatach – warto jednak pamiętać, że istnieje także możliwość zamówienia fototapety na wymiar. Kiedy dobrze jest zdecydować się na to właśnie rozwiązanie?

fototapeta-na-wymiar

W sytuacji, gdy ściana, którą chcemy ozdobić fototapetą, tylko trochę odbiega rozmiarami od jednego z kilku „standardowych” wariantów, wielkoformatową dekorację możemy po prostu nieco dociąć. Gorzej, gdy do kosza trzeba wówczas wyrzucić całkiem spory kawałek fototapety, za którą przecież zapłaciliśmy w całości. Opcja na wymiar byłaby tutaj wyjściem znacznie bardziej ekonomicznym.

Z zachowaniem proporcji

Często zdarza się też, że docięcie fototapety rzutuje na ostateczny efekt wizualny. Zaburzenie proporcji będzie widoczne zwłaszcza w przypadku tzw. fototapet 3D, których zadaniem jest stworzenie w pomieszczeniu optycznej głębi. Są one w stanie wywołać iluzję dodatkowej przestrzeni, powiększając wnętrze w oczach osoby patrzącej. Ingerencja w oryginalny projekt poprzez jego docięcie potrafi zniweczyć ten efekt, podobnie jak innego typu niedopasowanie fototapety do formatu ściany. Wybór fototapety na wymiar rozwiązuje ten problem.

Uwarunkowania architektoniczne

Fototapeta na wymiar sprawdzi się też najlepiej w pomieszczeniach nietypowych, o niestandardowym rozkładzie lub położonych na poddaszu z pochyłym stropem, a także wyposażonych w różnego rodzaju nisze, wnęki, łuki czy inne niestandardowe elementy architektoniczne, które można ozdobić właśnie fototapetą. Możliwość zamówienia jej w wariancie na wymiar pozwala ponadto efektownie udekorować np. sufit albo tylko część ściany, jeśli taka jest nasza wizja.

Dla indywidualistów

Fototapeta na wymiar to często również jedyne rozwiązanie w momencie, gdy chcemy umieścić w danym wnętrzu fototapetę przedstawiającą zdjęcie lub grafikę z naszej własnej kolekcji, a przez to uczynić je jeszcze bardziej wyjątkowym. Wówczas jest to niejako z góry narzucona konieczność.

Fachowa pomoc

Fototapety na wymiar zamówić można chociażby w sklepie Kraina Barw. Pracujący tam specjaliści pomogą zarówno dobrać optymalny wzór do założonego na wstępie formatu danej ściany, jak i doradzą w kwestii dopasowania i ewentualnej obróbki fotografii z naszych zbiorów, tak by prezentowały się jak najlepiej. Podpowiedzą też, na jakim podłożu należy dokonać zadruku, aby fototapeta okazała się nie tylko efektowna, lecz także funkcjonalna.

śr. ocena 5 / głosów 6