Walory izolacyjne płyt warstwowych

Nowoczesne okładzinowe płyty warstwowe to materiał coraz bardziej doceniany na rynku ze względu na swoje zalety. Do zalet płyt warstwowych należą nie tylko ich walory izolacyjne, ale także krótki czas montażu i estetyka. Najpopularniejsze są dziś płyty warstwowe poliuretanowe, których zewnętrzną okładzinę tworzą metalowe panele. Co warto wiedzieć o płytach warstwowych, a w szczególności o ich walorach izolacyjnych?

Ogólna charakterystyka płyt warstwowych

Zanim opowiemy szerzej o walorach izolacyjnych płyt warstwowych, przybliżymy ogólną charakterystykę tego materiału. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, najpopularniejsze są płyty warstwowe poliuretanowe. Wnętrze płyt stanowi rdzeń wykonany z pianki poliuretanowej o gęstości około 40 kg/m3. Rdzeń płyty może różnić się grubością, a to głównie decyduje o zdolności do izolacji cieplnej, co oczywiście przekłada się na właściwą temperaturę wewnątrz budynku. Okładzina płyty to metalowe panele. Jak mówi nam przedstawiciel producenta płyt LekkaObudowa.pl z Obornik, panele dostępne są w wielu kolorach z palety RAL, w związku z czym nie ma potrzeby ich dodatkowego malowania, co wiąże się z krótszym czasem realizacji inwestycji. Poza płytami warstwowymi z rdzeniem z pianki poliuretanowej dostępne są też np. płyty warstwowe do chłodni z rdzeniem z pianki PIR oraz płyty warstwowe z panelami z fibroglassu.

Izolacyjność płyt warstwowych

Rdzeń omawianych płyt warstwowych stanowi jeden z dwóch rodzajów popularnych pianek: PUR (poliuretan) lub PIR (poliizocyjanuran). Przyglądając się charakterystyce „klasycznych” płyt warstwowych z metalowymi panelami, wyraźnie widzimy, że wraz z grubością rdzenia izolacyjnego zmienia się współczynnik przenikania ciepła. Na przykład: dla obornickiej płyty warstwowej dachowej T5 przy minimalnej grubości rdzenia (50 mm) z pianki PUR współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,454 W/m2K, a przy maksymalnej grubości rdzenia (120 mm) współczynnik przenikania ciepła jest już ponad dwa razy niższy i wynosi 0,203 W/m2K. W przypadku płyt „specjalistycznych”, warstwowych płyt chłodniczych, przy minimalnej grubości rdzenia (120 mm) współczynnik przenikania ciepła wynosi jeszcze mniej – to 0,18 W/m2K. Wynika to z faktu, że na placu budowy pomiędzy płyty warstwowe aplikowana jest masa uszczelniająca. Odpowiednio wyprofilowane krawędzie ułatwiają montaż, a dodatkowo również zwiększają izolacyjność cieplną obudowy. Styk rdzenia zaprojektowany jest w taki sposób, że likwidowany jest mostek termiczny. Możemy więc podsumować, że walory izolacyjne płyt warstwowych zależą więc nie tylko od grubości izolacyjnego rdzenia, ale także od sposobu montażu całej okładziny.

śr. ocena 5 / głosów 5