Właściwości płytek marmurowych

Marmur, z którego wykonuje się płytki o szerokim zastosowaniu, to skała metamorficzna, która składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu. Marmur stosowany jest już od starożytności jako cenny materiał budowlany. Co charakteryzuje marmur i jak możemy wykorzystać płytki marmurowe w naszych wnętrzach? Jak należy dbać o marmurowe powierzchnie? – Przygotowaliśmy krótki poradnik.

plytki-marmur

Charakterystyka marmuru

Marmur to niezwykle szlachetny kamień dekoracyjny, który coraz częściej pojawia się w aranżacjach wnętrz w różnym stylu – od chłodnych, minimalistycznych i nowoczesnych przestrzeni przez ciepłe, pełne domowych detali w starym stylu. Marmur występuje w wielu kolorach i wzorach. Na rynku możemy znaleźć płytki marmurowe w kolorze klasycznej bieli, czy nieco ciemniejszej kości słoniowej, beżu, płytki żółte, pomarańczowe, czerwone, zielone, a także czarne i szare. Hitem są dziś płytki szare i o kolorze beżowym. Każda marmurowa płytka jest inna, a wzory tego pięknego kamienia są trudne do scharakteryzowania: mogą to być delikatne przebarwienia, które widzimy jedynie z bliskiej odległości, czy bardziej wyraziste desenie, które przypominają ciemniejsze użylenia.

Marmur nie jest tak twardy, jak granit. Według dziesięciostopniowej skali twardości (skali twardości Mohsa) minerałów granit ma twardość 7, podobnie jak kwarc, który jest materiałem niedającym się zarysować nożem, czy stalą narzędziową. Najwyższą twardość spośród minerałów ma oczywiście diament, który daje się zarysować tylko innym diamentem. Marmur natomiast może mieć twardość od 2 do 6 w skali Mohsa. Teoretycznie, zanim wybierzemy płytki z tego materiału, powinniśmy sprawdzić, jaką twardość deklaruje producent. Jak dowiadujemy się w firmie HB-Polska z Krakowa, nie ma jednak takiej potrzeby. Żaden dystrybutor kamieni naturalnych nie zaproponuje miękkiego materiału firmie, która zajmuje się produkcją płytek, ponieważ już pierwsze kroki obróbki wskazałyby, że nie spełnia on oczekiwań i odpowiednich warunków.

Zastosowanie płytek i płyt marmurowych

Marmur chętnie wykorzystywany jest w różnych wnętrzach ze względu na swoje fantastyczne walory dekoracyjne. Płytki z twardych gatunków marmuru z powodzeniem sprawdzą się na podłogach i schodach, często wykorzystujemy je także jako okładziny ścian w różnych pomieszczeniach. Płyty z marmuru świetnie sprawdzą się jako blaty w kuchennej zabudowie, czy parapety w całym domu. Możemy wykonać z nich eleganckie półki w łazience, czy w salonie, na przykład przy kominku. Należy przy tym pamiętać, że do przyklejania marmurowych płytek należy stosować kleje przeznaczone do kamienia naturalnego, w żadnym przypadku kleju do kafelek ceramicznych. Jeśli zdecydujemy się na marmurowe powierzchnie lub dekoracje w naszych wnętrzach, pamiętajmy też o odpowiedniej pielęgnacji.

Do pielęgnacji marmuru, podobnie jak granitu, nie należy stosować środków z kwaśnym lub zasadowym pH, czy środków do mycia płytek ceramicznych, ani też ostrych ścierek, czy tym bardziej drucianych myjek. Mogą one zmatowić powierzchnię kamienia. Używajmy więc produktów przeznaczonych do mycia kamienia lub delikatnego płynu do naczyń rozcieńczonego w wodzie.

śr. ocena 5 / głosów 5