Wtryskarki – podział zależny od usytuowania agregatu wtryskowego

Wtryskarki to urządzenia wykorzystywane głównie w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Dzięki nim możliwe jest stopienie wybranego materiału, a następnie wtłoczenie go do specjalnej formy wtryskowej. Wybierając wtryskarkę, można spotkać się z różnymi rodzajami tego urządzenia. Podziału dokonuje się na podstawie rodzaju napędu, ze względu na układ wtryskowy lub umiejscowienie agregatu wtryskowego. Jak zbudowany jest układ wtryskowy? […]

Wtryskarki to urządzenia wykorzystywane głównie w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Dzięki nim możliwe jest stopienie wybranego materiału, a następnie wtłoczenie go do specjalnej formy wtryskowej. Wybierając wtryskarkę, można spotkać się z różnymi rodzajami tego urządzenia. Podziału dokonuje się na podstawie rodzaju napędu, ze względu na układ wtryskowy lub umiejscowienie agregatu wtryskowego.

Jak zbudowany jest układ wtryskowy?

Najważniejszym elementem każdej wtryskarki, niezależnie od jej modelu czy innych parametrów, jest układ wtryskowy. To właśnie ta część odpowiada za właściwe wtryskiwanie uplastycznionego materiału do formy wtryskowej.

Układ wtryskowy złożony jest ze specjalnego leja, dzięki któremu możliwe jest wprowadzenie materiału do formy – cylindra ogrzewającego. Tam zachodzi proces topienia obrabianego materiału. W skład agregatu wchodzi również specjalny element odpowiedzialny za dozowanie materiału. Ostatnią częścią całego układu jest zastosowany napęd. Najczęściej spotyka się napęd hydrauliczny, jednak w niektórych urządzeniach można zastosowany został napęd elektryczny. Jak podkreśla pracownik firmy R&S Święcińscy
z Białegostoku
:

Modele dostępnych na rynku wtryskarek różnią się między sobą przede wszystkim budową. Zróżnicowana konstrukcja urządzenia dotyczy między agregatu wtryskowego. Jego położenie to kluczowy element wpływający na działanie danej wtryskarki i możliwości jej zastosowania.

Rodzaje wtryskarek z uwzględnieniem położenia agregatu wtryskowego

Na rynku dostępnych jest wiele modeli wtryskarek. Głównym elementem decydującym o ich podziale jest umiejscowienie najważniejszego elementu – agregatu wtryskowego. To właśnie od niego uzależnione jest wykorzystanie urządzenia. Mając to na uwadze, wtryskarki można podzielić następująco:

  • wtryskarki liniowe – gdzie układ wtryskowy położony jest poziomo lub pionowo,
  • wtryskarki kątowe – w tym przypadku również stosuje się podział na modele poziome oraz pionowe,
  • wtryskarki specjalne – te urządzenia mogą być zaopatrzone w więcej niż jeden układ wtryskowy, a dodatkowo mogą być wyposażone w takie udogodnienia jak obrotowe stoły czy systemy zamykające wtrysk, które zwiększają precyzję wykonywanych prac.

Czy położenie agregatu wtryskowego ma znacznie podczas wykonywanych prac?

Wybór właściwej wtryskarki z uwzględnieniem położenia agregatu wtryskowego ma znaczenie w kontekście wydajnej pracy urządzenia. W zależności od charakteru wykonywanych prac, należy dobrać taki model wtryskarki, dzięki któremu możliwe będzie sprawne działanie. Analiza parametrów wtryskarki zapewni odpowiednią pracę i da gwarancję jej funkcjonowania na długie lata, co w przypadku przedsiębiorstwa może mieć ogromne znaczenie.

śr. ocena 5 / głosów 5