Jak wybrać dobrą karmę dla szczeniaka?

Szczenięta to energiczne i ciekawskie stworzenia, które odznaczają się niespożytą energią. Ruchliwy szczeniaczek, mimo niewielkich rozmiarów, jest w stanie spalić trzykrotnie więcej kalorii niż dorosły pies. Pierwszy rok życia jest decydujący dla rozwoju psiaka – małe rasy w 12 miesięcy osiągają rozmiary dorosłego okazu. O tym, jak przebiegnie ten kluczowy okres, decyduje sposób karmienia.

Jak wybrać dobrą karmę dla szczeniaka?

Potrzeby żywieniowe małego psa

Szczenięta rosną bardzo szybko. Nabierają masy kostnej i mięśniowej, stają się większe z tygodnia na tydzień. To oznacza, że potrzebują budulca, czyli białka, które weźmie udział we wzroście. Oprócz tego szczenięctwo jest okresem, kiedy wyrastają zęby i pazury, a puch, jakim maluch jest okryty w pierwszych tygodniach życia, zmienia się w piękną, lśniącą sierść.

Bardzo ważnym składnikiem, który trzeba zapewnić rozwijającemu się pieskowi, jest białko – mówi ekspert ze sklepu internetowego Sznupa. – Na pierwszy rok życia przypada też czas, kiedy wszystkie narządy i układy uzyskują pełną sprawność. Aby uroczy szczeniak zmienił się w silnego psa, trzeba mu dostarczyć także takich składników, jak: wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk i witaminy.

Potrzeby żywieniowe młodego psa są duże, jednak nie oznacza to, że trzeba podawać mu suplementy. Zbilansowana dieta oparta na karmie wysokiej jakości będzie wystarczająca, o ile weterynarz nie zaleci inaczej. Jak znaleźć idealną karmę dla szczenięcia?

Wybieramy karmę dla szczeniaka

Wybierając karmę dla małego psa, trzeba sprawdzić, jaki jest jej skład. Przeważać powinny białkowe produkty zwierzęce, np. mięso świeże i suszone. Przykładem takiej karmy, idealnej dla zwierzęcia małych ras do trzeciego miesiąca życia, jest Farmina N&D Grain Free Pumpkin Lamb & Blueberry Puppy Mini. Oprócz cennych składników pokarmowych pochodzących z surowców składających się na karmę znajdziemy w niej także dodatki witaminowe i mineralne niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego zwierzęcia.

Wybierając się po karmę dla szczenięcia, warto czytać etykiety. Tanie, ogólnodostępne karmy, choć według obietnic producentów nadają się dla młodych psów, w rzeczywistości niewiele mają wspólnego z rozsądnym żywieniem pupila. Zdarza się, że głównym składnikiem jest zboże, a te pochodzenia zwierzęcego znajdują się na szarym końcu listy, co oznacza, że jest ich najmniej. Taka karma nie zapewni szczeniakowi dostatecznej ilości białka, które stanowi przecież budulec jego intensywnie rosnącego ciała. Od tego, co będziemy mu podawać w pierwszych miesiącach, będzie zależało zdrowie psiaka w następnych latach. Może się okazać, że oszczędzanie na karmie przyczyni się do większych wydatków u weterynarza.