Jak wybrać dobre biuro nieruchomości?

Handel nieruchomościami przez pośredników to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Z biurem nieruchomości szybciej sprzedamy, kupimy czy wynajmiemy mieszkanie, dom lub lokal użytkowy. Zaoszczędzimy czas i pieniądze, pod warunkiem jednak, że będziemy współpracować z profesjonalnym pośrednikiem. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze biura nieruchomości?

biuro

Przejrzyste zasady

Podstawową kryterium wyboru pośrednika nieruchomości jest profesjonalne podejście biura oraz przejrzystość zasad, jakimi kieruje się on w trakcie współpracy. Jak to sprawdzić przed skorzystaniem z usług danej firmy? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy pośrednik zaproponuje podpisanie umowy. Profesjonalne biuro nieruchomości zawsze dokłada starań, by współpraca opierała się na przejrzystych zasadach, a więc wszelkie ustalenia dotyczące terminów czy kosztów współpracy są zawarte w formie pisemnej. Nie da się ukryć, że z punktu widzenia klienta najważniejsze są koszty – im mniej opłat, tym większa oszczędność na transakcji. Jednak trzeba tu uważać na nieuczciwe praktyki i nieprofesjonalne biura. Rażąco niska prowizja powinna obudzić naszą czujność. Pamiętajmy również, że uczciwy pośrednik nie pobierze żadnych opłat dopóki transakcja nie zostanie sfinalizowana. Wszelkiego rodzaju zaliczki, których biuro wymaga od klienta jeszcze przed zakończeniem współpracy, powinny budzić wątpliwości.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Co jeszcze warto sprawdzić przed podjęciem współpracy z biurem nieruchomości?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, czy dana firma jest zarejestrowaną działalnością gospodarczą. – Podpowiada przedstawiciel agencji Pomerania Nieruchomości ze Szczecina. – Ponadto można również zweryfikować, czy biuro figuruje w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Obecnie nie jest wymagane, by pośrednik nieruchomości posiadał stosowną licencję. Istotną kwestią jest na pewno posiadanie przez biuro ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej opiewającego na odpowiednią kwotę, na wypadek popełnienia błędu podczas transakcji. Inną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę nawiązując współpracę z biurem nieruchomości, jest przeprowadzenie oględzin mieszkania czy domu. Każdy profesjonalny pośrednik powinien zagwarantować rzetelne oględziny przed rozpoczęciem współpracy. Dzięki nim możliwe jest bowiem skuteczne rozreklamowanie danej nieruchomości. W tym zakresie warto również zainteresować się metodami pracy biura, w tym oferowanymi kanałami promocji.

Profesjonalne biuro pozwoli na szybką i zyskowną finalizację transakcji.