Wydłużenie życia części maszyn poprzez napawanie – korzyści

Napawanie jest nowoczesnym procesem regeneracji części maszyn oraz urządzeń. W wyniku procesu napawania na element napawany dostarczona zostaje dodatkowa warstwa materiału, pochodząca ze specjalnej elektrody. Dzięki niemu możliwa jest regeneracja urządzenia oraz wydłużenie życia części maszyn. Możliwe staje się także zwiększenie wymiarów lub przywrócenie pierwotnych kształtów i wymiarów nominalnych danej części.

napawanie

Zanim omówimy korzyści, płynące z napawania, przyjrzyjmy się, na czym polega sam proces. On bowiem sprawia, że napawane części maszyn zyskują nowe, drugie życie.

Na czym polega proces napawania?

Proces napawania polega na stopieniu w osłonie obojętnego gazu wiązką lasera, łukiem lub PTA, o odpowiedniej mocy materiału w postaci drutu. Alternatywę stanowić będą druty samoosłonowe. Równolegle dokonuje się nadtopienia podłoża. Wspólnie stopione w ten sposób materiały stworzą napoinę dużej czystości metalurgicznej, a także drobnoziarnistej strukturze.

Cały proces może przywodzić na myśl proces spawania łukiem elektrycznym, z tą różnicą, że materiał, powstały z rdzenia litego lub proszkowego, jest dużo twardszy od materiału rodzimego. Będą to między innymi węgliki wolframu, stellit, stopy wolframu i chromu, niklu czy molibdenu.

Renomowanym, międzynarodowym dostawcą materiałów oraz maszyn spawalniczych najwyższej jakości jest Grupa Welding Alloys.

Korzyści z napawania

Napawanie w znacznym stopniu wydłuży życie części maszyn. Zwiększy ich wymiary lub przywróci pierwotne kształty oraz wymiary nominalne danej części. Dostarczony w ten sposób materiał będzie dużo twardszy aniżeli ten, z którego narzędzie zostało pierwotnie wykonane. Dlatego też napawana część maszyny będzie służyła przez kolejne wiele lat. Ponadto napawanie nie tylko zwiększa twardość danego elementu, lecz również ma wpływ na jego grubość. Co niemniej ważne, materiał wprowadzany z elektrody, częściowo wtapia się w materiał rodzimy. Dzięki temu zerwanie powstającej warstwy jest niemożliwe.

Do pozostałych korzyści, płynących z zastosowania omawianej metody regeneracji części maszyn, należy:

  • dowolność doboru nakładanych powłok
  • wysoka czystość metalurgiczna napoiny
  • precyzja i powtarzalność procesu
  • brak zmian w strukturze materiału regenerowanego elementu
  • możliwość łączenia części o różnych gabarytach

Ze względu na wiele korzyści, które niesie ze sobą napawanie, metoda jest wykorzystywana w wielu branżach: energetycznej, elektronicznej, medycznej, motoryzacyjnej, przemyśle tworzyw sztucznych, branży metalurgicznej, metalowej, narzędziowej.

śr. ocena 5 / głosów 5