Wymiana elementów magazynujących – charakterystyka usługi

Na ogół magazyny kojarzą się wszystkim z dużymi halami zastawionymi długimi i licznymi szeregami regałów, na których składuje się różnorodne materiały. W istocie większość tego typu pomieszczeń tak właśnie wygląda i to niezależnie od tego, czy będą się one znajdowały w sklepie, aptece, fabryce lub warsztacie. W wielu jednak miejscach do magazynowania wykorzystywane są bardzo duże stalowe zbiorniki.

konstrukcje-stalowe

Do czego wykorzystuje się stalowe zbiorniki magazynujące?

Stal jest na tyle uniwersalnym i praktycznym materiałem, że mało jest dziedzin działalności gospodarczej człowieka, w której nie znalazłaby ona swojego zastosowania. Montaż konstrukcji stalowych to jedna z podstawowych technologii stosowanych w szeroko pojmowanym budownictwie. Różnego rodzaju profile stalowe dzięki swej wytrzymałości na zginanie, zgniatanie i rozciąganie stanowią bardzo wdzięczny materiał konstrukcyjny. Wszelkie rodzaje stali, a więc tak blachy, jak i różne kształtowniki, płaskowniki czy rury służą także do budowy większych lub mniejszych zbiorników magazynujących. To zbiorniki o bardzo dużej odporności na siły rozrywające, mogące więc magazynować olbrzymie nieraz ilości tak materiałów sypkich, ciekłych, jak i gazowych. Są one powszechnie stosowane jako magazyny wody, w rolnictwie, np. jako silosy zbożowe, w przemyśle paliwowym jako zbiorniki benzyny, ropy naftowej czy gazu i w górnictwie jako tzw. bunkry węglowe. Takie olbrzymie zbiorniki, służące do magazynowania gazu LPG możemy zobaczyć chociażby w naszym nowym gazoporcie w Świnoujściu. Niczym innym niż olbrzymimi stalowymi magazynami są także takie statki jak tankowce, masowce i inne tego typu okręty. Jak zauważają inżynierowie z firmy  WENMONT  z Olesna, stal, mimo że jest materiałem niezwykle odpornym na mechaniczne odkształcenia i uszkodzenia, to przecież nie jest niezniszczalna, więc czasem wykonane z niej przedmioty trzeba naprawiać.

Na czym polega naprawa stalowych elementów magazynujących?

W przypadku typowych magazynów naprawa jest stosunkowo prosta: wymieniamy zniszczony lub sfatygowany element regału i sprawa załatwiona. Czasem może być wymagany tutaj jeszcze demontaż i ponowny montaż jakiejś stalowej konstrukcji zabezpieczającej np. barierki czy jakiegoś podestu.

Znacznie trudniej sprawy wyglądają, kiedy zachodzi konieczność naprawienia stalowego zbiornika magazynowego. W tym przypadku czasem trzeba nawet wymiany poszczególnych części składających się na poszycie całego zbiornika, co jet zadaniem niezwykle skomplikowanym i wymagającym fachowej wiedzy i niezwykłych umiejętności. Częściej jednak awariom będą tutaj ulegały inne elementy takiego magazynu. Każdy taki większy zbiornik obudowany jest plątaniną różnego rodzaju dodatkowych urządzeń. Te elementy magazynujące są najczęściej  eksploatowane i narażone na działanie czynników atmosferycznych. Stal, jak wiadomo, rdzewieje i czasem może być konieczny ponowny montaż balustrad, mat przeciwupadkowych, drabinek, podestów, zsypów, wsypów, lejów, klap i innych  zbiornikowych akcesoriów.

W skrajnych przypadkach na wymianie elementów magazynujących może się nie skończyć i będzie konieczna wymiana całego silosu lub zbiornika.

śr. ocena 5 / głosów 5