Wymiana starego AGD i RTV

Osoby, które przeprowadzają remont swojego mieszkania, często decydują się na wymianę całego sprzętu AGD i RTV. Planują po prostu wyrzucić stare urządzenia, a na ich miejsce kupić nowoczesny, energooszczędny i lepszy sprzęt. Jednak wyrzucenie starej pralki czy lodówki na śmietnik nie wchodzi w grę. To tak zwane elektrośmieci, bardzo niebezpieczne dla środowiska. Jak należy się z nimi obchodzić?

Elektrośmieci

Elektrośmieci to najprościej mówiąc niedziałający sprzęt elektroniczny i elektryczny. Elektrośmieci zawierają w sobie duże ilości szkodliwych metali ciężkich. Gdy stara lodówka wyrzucona na śmietnik zaczyna rdzewieć, freon, kadm i ołów zaczynają uwalniać się do powietrza i gleby. Dlatego tęż stary sprzęt AGD i RTV powinien być oddawany w ręce specjalistów, zamiast być wyrzucany na śmietnik.

Oddać w sklepie czy zamówić odbiór?

Jak zatem bezpiecznie dla środowiska wyzbyć się niedziałających urządzeń? Najprostszą metodą jest zostawienie starego sprzętu  w sklepie, w którym kupujemy nowy. Ta metoda działa tylko w wypadku wymiany tego samego typu urządzenia (np. pralka za pralkę). Sklepy z RTV i AGD mają obowiązek odebrać od nas stare urządzenia, ponieważ tak nakazuje im prawo. Sklepy współpracują z firmami, które zajmują się odbiorem odpadów przemysłowych i elektrośmieci, tak więc stary sprzęt nie będzie zalegał im w magazynach. Drugą opcją jest nawiązanie kontaktu bezpośrednio z firmą oferującą odbiór odpadów przemysłowych i elektrośmieci. Uniezależniamy się wtedy od godzin pracy sklepu i możemy oddać nawet te urządzenia, których nie zamierzam wymieniać na nowe. Co stanie się z naszym starym sprzętem, gdy trafi w ręce specjalistów? Przede wszystkim pojedzie on do zakładu zajmującego się recyclingiem, w którym zostanie rozebrany na części przez wyspecjalizowane maszyny. Elementy, których nie da się już użyć zostaną poddane obróbce, aby odzyskać z nich surowiec. Natomiast wszystkie szkodliwe substancje, które mogłyby zagrozić środowisku zostaną zneutralizowane.