Wyroby z gumy dla rolnictwa i przemysłu spożywczego

Guma to materiał o niezliczonych zastosowaniach. Używa się jej do tworzenia m.in. izolacji, uszczelnień i okładzin, nawierzchni, zderzaków i odbojników, ssawek, złącz hydraulicznych, pneumatycznych i elektrotechnicznych… W tym tekście przyjrzymy się wyrobom gumowym używanym w dwóch branżach: rolnictwie i przemyśle spożywczym. Do czego wykorzystują one gumę? O tym dalej!

Wyroby z gumy w rolnictwie

Guma, jako materiał odporny na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych, a także uszkodzenia mechaniczne, sprawdza się doskonale w maszynach rolniczych, które często pracują pod gołym niebem i w zapyleniu. Gumowe elementy znajdują się w kombajnach, ciągnikach, snopowiązałkach i niezliczonych sprzętach, a także w ręcznych narzędziach rolniczych, jak choćby widły – ogumowany trzonek umożliwia pewny chwyt i podnosi wygodę pracy.

Firmą, która specjalizuje się w wyrobach gumowych dla rolnictwa (i nie tylko), jest PIONIER Jawor. W jej ofercie znajdziemy m.in. samoczyszczące oponki do maszyn rolniczych oraz części gumowe do kombajnu buraczanego.

Oponki samoczyszczące są przeznaczone do siewników oraz kombajnów buraczanych. Są dostępne w różnych rodzajach i wykonane z gatunków gumy odpornych na ścieranie oraz warunki atmosferyczne.

Części gumowe do kombajnów buraczanych to bijaki i koła wykonane z czarnej gumy o bardzo dużej wytrzymałości. Rozszerzeniem oferty wyrobów gumowych dla rolnictwa są uszczelki do rozdrabniaczy. Elementy gumowe mogą być także przygotowywane na zamówienie klienta i według dostarczonego przez niego projektu. Rodzaj gumy dobierany jest do warunków pracy produkowanego elementu. Można zastosować gumy o najróżniejszych właściwościach: odporne na kwasy i inne chemikalia, mrozoodporne, o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej czy trudnopalne i inne.

Wyroby z gumy w przemyśle spożywczym

W przemyśle spożywczym używa się niezliczonych maszyn, a wiele w nich jest wyposażonych w elementy gumowe lub ogumowane. Materiał ten można spotkać np. na taśmach przenośnikowych, powstają też z niego wężyki transportujące wodę i produkty płynne.

PIONIER Jawor oferuje gumowe łapy skrobiące do szczeciniarek. Szczeciniarka to maszyna służąca do usuwania szczeciny z tuszy. Stosuje się ją w zakładach przetwórstwa mięsnego i masarniach. Gumowe łapy umieszcza się na wale roboczym szczeciniarki i montuje do nich noże, które usuwają włosy ze świńskiej tuszy.

Łapy skrobiące do szczeciniarek są dostępne w pięciu odmianach. Różnią się rozmiarami i kształtem. Klient może też powierzyć firmie wykonanie łap na zamówienie – wówczas wszystkie parametry wyrobu są ustalane indywidualnie i precyzyjnie dopasowane do szczeciniarki używanej w danej firmie.

śr. ocena 5 / głosów 5