Z czego wykonuje się nagrobki?

Nagrobki można wykonać z bardzo wielu materiałów, jednak nie wszystkie będą zachowywały odpowiednią trwałość w naszej strefie klimatycznej. Co ciekawe, należy do nich na przykład marmur. Materiał ten źle znosi wodę i mróz, przez co dość szybko ulega erozji. Swoje trzy grosze dokładają także bardzo częste w Polsce kwaśne deszcze. Takim nagrobkom nie pomoże nawet najlepsza ochrona i opieka, więc lepiej od razu zastanowić się, jaki materiał lepiej spełni stawiane przed nim wymagania. Wybierać możemy pomiędzy różnymi rodzajami granitu oraz piaskowcem.

nagrobki-cmentarne

Granit – sprawdzony materiał nagrobkowy

Polskie nagrobki najczęściej wykonywane są z granitu. Niezależnie od tego, z jakiego źródła zostanie pozyskany, charakteryzuje się wysoką trwałością. To właśnie granitowe nagrobki najczęściej zamawiane są w firmie Skrabex oferującej całodobowe usługi pogrzebowe. Oczywiście granit granitowi nierówny i mimo wysokiej trwałości niektóre granity mogą być podatne np. na pękanie wywołane szybkimi zmianami temperatury. Ciemny kamień w pełnym słońcu potrafi się bowiem rozgrzać nawet do siedemdziesięciu stopni Celsjusza. Zmienna w naszym kraju powoda może zaraz przywołać chmury, które przykryją ostre słońce i zaleją cmentarz burzowym deszczem – wówczas temperatura nagrobka gwałtownie maleje, a on może po prostu pęknąć. Jeżeli wytrzyma taką trudną próbę, oznacza to, że został wykonany przez wykwalifikowanego kamieniarza, który wziął pod uwagę właściwości obrabianego materiału i wytworzył nagrobek tak, by nie występowały w nim nadmiarowe naprężenia wewnętrzne.

Nagrobki z piaskowca? Czemu nie

Innym zyskującym na popularności materiałem branym pod uwagę podczas tworzenia nagrobków i pomników jest piaskowiec. Ten naturalny materiał znany jest już od wieków starożytnych. Oczywiście zamawiając nagrobek z piaskowca musimy liczyć się z tym, że będzie on wymagał innego podejścia pod względem pielęgnacji niż bardziej popularne nagrobki z granitu. Nie ma jednak problemu z dostępnością produktów do czyszczenia piaskowców – postęp technologiczny oraz wzrastająca popularność tego materiału znacząco zmniejszyła ich cenę oraz zwiększyła zasięg występowania. Pomocne mogą okazać się zwłaszcza środki hydrofobowe zabezpieczające nagrobek z piaskowca przed wchłanianiem wody, co wydatnie usprawnia proces jego czyszczenia. Niestety, nagrobki wykonane z piaskowca wymagają tego typu pielęgnacji i odrobiny naszego czasu, dlatego jeżeli zależy nam na wygodniejszym dbaniu o mogiłę, lepiej postawić na tradycyjny nagrobek z granitu.