Z jakich materiałów wykonuje się trumny?

Każdy z nas pragnie godnie pochować bliskich, którzy odeszli. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pochówek tradycyjny albo kremację, wybór trumny okaże się jednym z nieuniknionych etapów przygotowania do pogrzebu. Trumny klasyczne i trumny kremacyjne znacznie różnią się od siebie ze względu na funkcje, jakie spełniają w procesie pogrzebowym. Jakie surowce wykorzystuje się do produkcji wymienionych typów trumien?

Trumny drewniane

Drewno od wielu wieków pozostaje materiałem, który najczęściej wykorzystywany jest do produkcji trumien klasycznych. Tradycja i należny szacunek dla przodków nakazują, by wyposażyć zmarłego w trumnę z cennego materiału, za jaki w Polsce od dawna uchodzi dębina. Drewno dębowe to materiał szlachetny: twardy, odporny na działanie wody i długowieczny. Jest jednak dużo droższy od drewna sosnowego, na które decyduje się większość rodzin zmarłych.

Sosna, choć cechuje się dużo mniejszą wytrzymałością, należy do materiałów dość tanich i posiadających duże walory estetyczne.

Jasnokremowy kolor drewna sosnowego i duże słoje sprawiają, że trumna wygląda dostojnie i jest pełna elegancji – tłumaczy pracownik Zakładu Pogrzebowego Augstra w Oleśnicy.

Jeśli rodzina dysponuje większymi środkami finansowymi, może wybrać również trumnę wykonaną z buku, orzecha, topoli, a nawet z różnych rodzajów drewna zagranicznego, jak np. z hebanu, mahoniu bądź palisandru.

Trumny kremacyjne i trumny metalowe

Odmienną funkcję spełniają trumny kremacyjne, przez co wykonywane są z innych surowców niż trumny klasyczne. Ciała poddaje się kremacji w trumnach kartonowych, wiklinowych lub sosnowych, ponieważ te materiały są tanie, szybko się palą i ulegają całkowitemu spopieleniu. Trumna kremacyjna nie powinna posiadać elementów metalowych, takich jak zawiasy i krzyż. Nie należy pokrywać jej również farbą ani lakierem. Wszystkie te wymogi sprawiają, że trumny kremacyjne są proste i skromne. Ponieważ prostota nie zadowala każdego, wówczas w zakładzie pogrzebowym zamówić można kryształy pamięci, czyli ozdobne szkiełka wyprodukowane z wysokiej jakości kryształu z małą domieszką prochów zmarłego.

Wyjątkowo rzadko dokonuje się wyboru trumien metalowych. Choć mogą zostać pokryte dowolnym wzorem i pomalowane na wybrany kolor, stosowane są obecnie jedynie w przypadku transportu zwłok z zagranicy. Trumny metalowe zamykane są w tym wypadku hermetycznym złączem lutowniczym. Co więcej, taką trumnę umieścić trzeba w szczelnej, drewnianej skrzyni, która opatrzona jest atestem zakładu pogrzebowego.

śr. ocena 5 / głosów 6