Zadbaj o elektronikę w transporcie – opakowania ESD (antystatyczne)

Opakowania ESD są ukierunkowane na wąską specjalizację w branży opakowań jaką stanowi rynek elektroniczny. Tego typu materiały nie tylko eliminują efekt elektryzowania się i przyciągania kurzu, ale również chronią sprzęt elektroniczny przed negatywnymi skutkami wyładowaniami elektryczności statycznej. W jaki sposób konkretnie chronić takie urządzenia podczas transportu?

opakowania

Efekt ESD – na czym polega?

Wyładowanie elektrostatyczne, nazywane także efektem ESD, to transfer ładunków pomiędzy obiektami o różnych potencjałach elektrycznych. Powstaje najczęściej na skutek wzajemnego pocierania się materiałów izolacyjnych. Efekt ESD wielokrotnie wytwarza się podczas transportu nośników i zależy m.in. od prędkości tarcia, szorstkości powierzchni oraz rodzaju urządzenia. Niestety, efekt ten powoduje uszkodzenia części elektronicznych oraz całych sprzętów, a także z racji tego, że może wywoływać wstrząsy elektryczne, jest szkodliwy dla zdrowia i życia.

Jak zadbać o transport elektroniki? – antystatyczne opakowania ESD

Opakowania ESD, czyli folia ESD, woreczki i przekładki ESD wykonane z folii płaskiej oraz folii pęcherzykowej, to materiały, które w swojej strukturze zawierają unikatową formułę odprowadzającą niekorzystne ładunki elektrostatyczne na zewnątrz, z dala od pakowanych produktów. Warto podkreślić, że takie zabezpieczenie sprzętu elektronicznego zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie, a także dba o samopoczucie pakujących i transportujących pracowników, jak również odbiorców urządzeń.

Należy zaznaczyć, że folie i inne opakowania należy stosować tylko przy bezpośrednim kontakcie z elementami elektronicznymi. Stosując woreczek ESD na np. płytki drukowane (karty graficzne, procesory), nie trzeba już stosować dodatkowo kartonu ESD, może to być zwykłe pudełko – podkreśla specjalista z Zapakujemy.pl.

Antystatyczne opakowania ESD są świetnym rozwiązaniem, gdyż wykluczają konieczność stosowania dodatkowych elementów opakowania. W przypadku pakowania elektroniki, zastosowanie folii, woreczka lub przekładki skutecznie zmniejsza czas i koszt jej pakowania.

Warto także podkreślić, aby wybrana firma oferowała antystatyczne opakowania ESD jak najbardziej dopasowane do potrzeb. Należy zatem zorientować się, czy oferta zawiera szeroki zakres rozmiarów woreczków, folii i przekładek oraz posiada różne ich typy. Dodatkowo, powinna oferować również wypełniacze, które zapewnią bezpieczny i szybki transport.

śr. ocena 5 / głosów 5