Zalety automatyki przemysłowej

Zadaniem każdego przedsiębiorstwa jest uzyskanie jak największych zysków. Aby tego dokonać, firma musi produkować jak najwięcej wyrobów, a jednocześnie ponosić jak najmniej kosztów. Trudno jednak osiągnąć takie wyniki bez zastosowania odpowiedniej automatyki przemysłowej, która zdecydowanie usprawnia proces produkcji. Przedstawiamy jej największe zalety.

Czym jest automatyka przemysłowa?

W nowoczesnej fabryce nie może zabraknąć zrobotyzowanych hal produkcyjnych i sieci komputerowych – wykorzystuje się je po to, by każdy etap procesu wytwarzania produktu przebiegał bez zastrzeżeń. Stosowane do tego skomplikowane systemy, do których zaliczają się maszyny wraz z centralami nimi sterującymi i programami komputerowymi, są efektem długiej pracy inżynierów poszukujących rozwiązań służących optymalizacji wydajności i kosztów produkcji.

Automatyka przemysłowa odgrywa bardzo ważną rolę w każdej gałęzi przemysłu. Dzięki licznym zaletom, zaczyna docierać nawet do tych przedsiębiorstw, w których jeszcze niedawno stosowanie zrobotyzowanych urządzeń nie było możliwe. Sama automatyka przemysłowa jest działem inżynierii elektronicznej koncentrującym się na automatyzacji procesów produkcyjnych – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę BEARPOL.

Automatyka przemysłowa zajmuje się rozwojem maszyn i innych urządzeń wykorzystywanych w procesach produkcji, takich jak linie montażowe, urządzenia kontrolno-pomiarowe oraz urządzenia sterujące (sterowniki PLC i komputery przemysłowe).

Zalety automatyki przemysłowej

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie rozwiązań wykorzystujących automatykę przemysłową. Nic dziwnego, ponieważ ma ona wiele zalet, wśród których warto wymienić przede wszystkim:

  • zwiększoną produktywność – główny cel stosowania systemów automatycznych w przemyśle, gdyż pozwalają one na działania zgodne z ideą masowej produkcji (tzn. by w jak najkrótszym czasie dostarczyć na rynek jak największą ilość produktów, każda minuta przerwy i obniżenia efektywności przynosi straty finansowe i zaburzenia w harmonogramie prac),
  • poprawę jakości i łatwiejszą jej kontrolę – zastąpienie ludzkiej pracy czynnościami wykonywanymi przez maszyny pozwala na powtarzanie dokładnie tej samej czynności za każdym razem, co zmniejsza ryzyko powstawania błędów i odstępstw od przyjętych norm; automatyka umożliwia też włączenie w proces produkcji etapu pomiarowego, dzięki któremu można kontrolować jakość produktu w sposób precyzyjny i automatyczny,
  • niższe koszty – wdrożenie systemów automatyki przemysłowej przynosi firmie wiele oszczędności wynikających z redukcji etatów (m.in. zmniejsza to koszty związane z zatrudnianiem i szkoleniem pracowników), a także daje to możliwość nieprzerwanej produkcji 24/7, co zwiększa całkowity zysk przedsiębiorstwa,
  • większe bezpieczeństwo – przedsiębiorstwo stosujące systemy automatyki przemysłowej nie musi narażać pracowników na niebezpieczeństwa związane z pracą na hali produkcyjnej; co więcej, tego typu maszyny mogą pracować w warunkach skrajnie niesprzyjających zdrowiu człowieka, a nawet będących dla niego bezpośrednim zagrożeniem życia.