Zalety elastycznych nawierzchni na place zabaw

Jeśli twoje dzieciństwo przypadło na lata 90. lub wcześniej, z pewnością pamiętasz wydeptane dołki pod huśtawkami i bolesne upadki na szkolnym dziedzińcu wykończonym betonem, asfaltem lub kostką. Nasze dzieci na placach zabaw nie muszą już przeskakiwać kałuż, brodzić w błocie, ani narażać się na poważne stłuczenia podczas najbardziej żywiołowych zabaw. Są bezpieczne dzięki nowoczesnym podłożom z EPDM i SPR.

Elastyczne nawierzchnie na place zabaw mają wiele zalet, dostrzegalnych zarówno z punktu widzenia dzieci i ich rodziców, jak również właścicieli i administratorów takich obiektów.  Najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo i komfort użytkowników przestrzeni rekreacyjnej, nie bez znaczenia jest jednak także łatwość utrzymania nawierzchni w czystości i dobrej kondycji.

Bezpieczeństwo nawierzchni na placu zabaw

Bezpieczne nawierzchnie na place zabaw wykonuje się w kilku różnych wariantach. Najczęściej mamy do czynienia z płytami gumowymi (EPDM lub SPR), gumową kostką lub wylewką. Bez względu na technikę wykonania nawierzchni zawsze spełnia ona swoje podstawowe zadanie – chroni dzieci przed niebezpieczeństwem urazów w razie upadków.

Powierzchnie wykonane z płyt SPR i EPDM są jednocześnie elastyczne i stabilne. Oznacza to, że chodzenie i bieganie po nich nie przysparza problemów i nie zaburza równowagi dziecka. Jednocześnie każde zderzenie z podłożem jest dobrze amortyzowane, co ogranicza ryzyko kontuzji.

Struktura gumowej nawierzchni na plac zabaw ma także właściwości antypoślizgowe, co sprzyja ograniczeniu ilości upadku. Miękka powierzchnia pozwala maluchom poruszać się po niej również boso. Dodatkową zaletą, którą doceniają najmłodsi, jest estetyka – zarówno płyty, kostki, jak i wylewki dostępne są w wielu żywych barwach.

Gumowa nawierzchnia – opłacalna inwestycja

Decyzja o wykorzystaniu płyt poliuretanowych czy kauczukowych do wykonania bezpiecznej nawierzchni placu zabaw jest też korzystna dla inwestora. Bez względu na to, czy mówimy o placu zabaw przy publicznej instytucji, np. szkole lub przedszkolu, czy parku jordanowskim przy prywatnym ośrodku wypoczynkowym bądź gastronomicznym, wybór bezpiecznego podłoża znacznie ułatwia pielęgnację tego terenu i zapobiega częstym wydatkom na renowację.

Wykonywane przez nas nawierzchnie placów zabaw standardowo wyposażone są w system drenażowy, który przyspiesza wysychanie materiału po deszczu i zapobiega powstawaniu kałuż. Oznacza to, że plac zabaw będzie dostępny bez względu na aurę, a jego otoczenie nie będzie wymagało uciążliwego oczyszczania jesienią – mówi specjalista z firmy Flexizone.

Ogólnie pielęgnacja bezpiecznego podłoża pod plac zabaw jest dziecinnie prosta. Aby plac zachował swój kolor, wystarczy raz lub dwa razy w roku wyczyścić do z użyciem wody. Najprostszą metodą jest sięgnięcie po myjkę ciśnieniową, chociaż można poradzić sobie  również bez niej.

Nawierzchnie gumowe wykazują bardzo dobrą odporność mechaniczną i na czynniki atmosferyczne. Podłoża wykonane z płyt nie ulegają odkształceniom i nie pękają nawet pod wpływem oddziaływania mrozu ani upału. Wysoka trwałość i estetyka nawierzchni gumowych sprawia, że jest to wybór, który będzie towarzyszył danemu miejscu długie lata.

śr. ocena 5 / głosów 4