Zalety foteli obrotowych

Choć fotel obrotowy odznacza się zwykle nieco wyższą ceną niż standardowe krzesło, to właśnie on jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wybór siedziska przed biurkiem. O tym, dlaczego warto zainwestować w fotele obrotowe, przekonał się już niejeden pracodawca czy rodzic. Nie wszyscy jednak w pełni zdają sobie sprawę z zalet tego rodzaju mebli. Spieszymy więc je naświetlić w poniższym artykule.

Niezależnie od tego, czy stanowią wyposażenie miejsca pracy, czy domowego gabinetu albo pokoju nastolatka, fotele obrotowe cenione są przede wszystkim ze względu na wygodę. Znacznie większy niż w przypadku zwykłego krzesła komfort użytkowania to wypadkowa co najmniej kilku czynników. Mechanizm obrotowy istotnie zwiększa zakres i swobodę ruchu przy sięganiu  po rozmaite przedmioty czy zwracaniu się do znajdujących się nieopodal osób. To jednak nie wszystko.

Materiał wykonania

Większość foteli obrotowych dostępnych obecnie na rynku wykonana jest z przyjaznych użytkownikowi materiałów, które w dodatku potrafią świetnie się prezentować i nie sprawiają większych problemów, jeśli chodzi o utrzymanie mebla w czystości. Oczywiście im wyższa jego jakość, tym często wyższa cena, ale też na tym milsze w dotyku pokrycie i tym dłuższą trwałość sprzętu możemy liczyć.

Ergonomia

Kolejna kwestia to inne niż mechanizm obrotowy elementy konstrukcji, coraz powszechniej projektowane właśnie tak, by zapewnić maksimum wygody. Słowem kluczem jest tutaj „ergonomia”, pod tym pojęciem kryją się zaś takie właściwości mebla, jak:

  • odpowiednio wyprofilowane oparcie stabilizujące kręgosłup,
  • możliwość regulacji wysokości i głębokości siedziska, jak również innych parametrów,
  • obecność podłokietników, a także możliwość ich regulacji.

Wszystko to pozwala dostosować fotel obrotowy do potrzeb konkretnego użytkownika, zwiększając nie tylko jego komfort, ale też korzystnie oddziałując na inne, mniej oczywiste aspekty jego życia.

Efektywność i zdrowie

Chodzi tu przede wszystkim o niwelację niekorzystnych skutków długotrwałego siedzenia, do którego jako gatunek nie jesteśmy po prostu ewolucyjnie przystosowani. Co pewien czas wskazane jest zrobienie sobie małej przerwy i rozruszanie stawów, przy czym w przypadku zwykłych krzeseł czas ten jest znacznie krótszy, niż gdy do dyspozycji mamy nowoczesny fotel obrotowy.

Niektóre modele, dostępne choćby w ofercie firmy FURNIKO, zostały wręcz skonstruowane tak, by wymuszać mimowolne, nie do końca uświadomione zmiany przyjmowanej pozycji ciała, co zapobiega m.in. problemom z krążeniem lub kręgosłupem czy pojawianiu się uczucia drętwienia, a nawet bólu. Zdrowie jest najważniejsze, ale godny wzmianki jest też fakt, że w takim fotelu łatwiej utrzymać przez dłuższy czas wysoki poziom koncentracji, co z kolei bezpośrednio przekłada się na wzrost efektywności w realizowaniu wyznaczonych zadań i celów.

śr. ocena 5 / głosów 6