Zalety kupna domu na rynku wtórnym

Rynek nieruchomości daje nam w tej chwili bardzo szerokie możliwości wyboru. Chcąc kupić własny dom czy mieszkanie w pierwszej kolejności musimy więc sobie zadać pytanie, czy chcemy skorzystać z ofert znajdujących się na rynku pierwotnym, czy na rynku wtórnym. Obie te opcje mają swoje zalety, ale także swoje wady. W naszym artykule postaramy się opisać największe zalety skorzystania z ofert na rynku wtórnym.

Rynek wtórny to znaczy jaki?

Rynek wtórny nieruchomości oznacza domy i mieszkania, które kupujemy od poprzednich właścicieli. Niestety największą wadą nowych nieruchomości z rynku pierwotnego jest to, że klient dokonując zakupu, zazwyczaj może obejrzeć jedynie prospekt reklamowy, w którym jest pokazana wizualizacja powstającego osiedla oraz mieszkania czy domku jednorodzinnego. Krótko mówiąc, w większości przypadków, kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, dokonujemy zakupu przysłowiowej „dziury w ziemi” i nigdy nie możemy mieć pewności, jak finalnie będzie wyglądam prezentowany projekt.

Rynek wtórny nieruchomości jest tymczasem inny. Tu faktycznie wiemy co kupujemy, przed podpisaniem umowy możemy pojechać, obejrzeć interesującą nas nieruchomość, dokładnie zobaczyć okolice czy porozmawiać z przyszłymi sąsiadami. Zazwyczaj nieruchomość na rynku wtórnym znajduje się w zagospodarowanej już okolicy, więc możemy być pewni, że za 5 czy 10 lat nie powstanie nagle decyzja o poprowadzeniu pod naszym domem trasy szybkiego ruchu lub postawieniu jakiegoś wieżowca, który będzie nam zabierał w salonie całe światło dzienne. Tu warunki są całkowicie jasne i zamiast kota w worku kupujemy podobającą nam się nieruchomość, która znajduje się w zagospodarowanej już okolicy z pełną infrastrukturą.

Dużo szerszy wybór nieruchomości

Rynek wtórny nieruchomości ma również tę zaletę, że daje klientom dużo większe możliwości wyboru odpowiadającej im lokalizacji.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista od nieruchomości z Agencji nieruchomości Mój Dom w Szczecinie i w Stargardzie: Pamiętajmy, że zwłaszcza w dużych miastach, nie ma już byt dużo miejsca na powstawanie nowych osiedli domków jednorodzinnych czy osiedli mieszkaniowych, i nowe inwestycje siłą rzeczy albo powstają na obrzeżach miasta, albo w bardziej atrakcyjnych lokalizacjach, ale ich zakup wiąże się ze zdecydowanie większym wydatkiem.

Niższe ceny zakupu nieruchomości i wykończenia

Ostatnią ważną zaletą nieruchomości na rynku wtórnym są ich ceny, które zazwyczaj są zdecydowanie niższe niż ceny mieszkań czy domów na rynku pierwotnym. Oczywiście powodem tych różnic jest fakt, że kupujemy dom, który jest zbudowany starszą technologią i najprawdopodobniej wymaga jednak drobnych napraw, jednak pamiętajmy że rynek ten jest na tyle szeroki, że z pewnością będziemy w stanie na nim znaleźć także takie oferty, które nie będą od nas wymagały żadnych dodatkowych inwestycji.

Pamiętajmy też, że kupując nieruchomość od developera otrzymujemy dom lub mieszkanie w stanie surowych, czyli przed zamieszkaniem musimy jeszcze zainwestować zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych, aby je wykończyć. Na rynku wtórnym mamy możliwość znalezienia takiej nieruchomości, w której przed wprowadzeniem ograniczymy własne działania do odświeżenia mieszkania, ewentualnie wymiany mebli czy pomalowania ścian.