Zalety stosowania folii stretch do pakowania produktów

Folia stretch to obok pudeł kartonowych jeden z najpopularniejszych materiałów przeznaczonych do pakowania różnego rodzaju produktów. Wykorzystywana jest ona powszechnie w wielu gałęziach gospodarki – przemyślne, rolnictwie, transporcie. Znajduje również zastosowanie w codziennym życiu każdego gospodarstwa domowego.

Czym jest folia stretch?

Folią stretch nazywamy rozciągliwe tworzywo, produkowanych z tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen, polietylen, kopolimer czy fluoropolimery. Proces produkcji folii może odbywać się na dwa sposoby: poprzez rozdmuch, z angielskiego nazywany blown, oraz wylew maszynowy, czyli cast. W zależności od zastosowanej metody możliwe jest uzyskanie produktów o różnej grubości, odporności na przebicia i rozciągliwości.

Folia otrzymywana w procesie rozdmuchu jest mocniejsza i generalnie odznacza się wyższą jakością, jednak jej produkcja trwa dłużej i jest bardziej skomplikowana, co przekłada się na cenę produktu – wyjaśnia specjalista z firmy Total Market Wylew maszynowy jest tańszą metodą, wytwarzana z niego folia jest mniej odporna na uszkodzenia, ale za to bardziej rozciągliwa.

Zalety stosowania folii stretch do pakowania produktów

Jak zostało wspomniane na wstępie, folia stretch to jeden z głównych produktów wykorzystywanych w pakowaniu. Jest to zasługa jej licznych zalet, między innymi:

  • Elastyczności – folia stretch jest miękka i w zależności od metody produkcji wykazuje określoną rozciągliwość. Dzięki temu może być wykorzystana do opakowania praktycznie każdego towaru, zarówno pojedynczych produktów spożywczych, jak i całych palet transportowych.
  • Wysoka wytrzymałość – mimo, że folia stretch jest cienka, to po ułożeniu w wiele warstw wykazuje się ogromną wytrzymałością. Dzięki temu znakomicie spisuje się w roli zabezpieczenia towaru przed niekontrolowanym przemieszczeniem w czasie transportu.
  • Nieprzepuszczalność wody i zanieczyszczeń – w przeciwieństwie do opakowań kartonowych, folia nie przepuszcza wilgoci oraz zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego, dzięki temu może być z powodzeniem wykorzystana do pakowania produktów wrażliwych na ich wpływ, np. produktów spożywczych
  • Nietoksyczność – kolejnym atutem przemawiającym za wykorzystaniem folii stretch do pakowania produktów spożywczych, jest jej nietoksyczność. Oznacza to, że w kontakcie z żywnością nie wydzielają się z niej żadne substancje chemiczne, które mogą stanowić zagrożenie dla konsumenta.
  • Przezroczystość – w transporcie wielu różnorodnych towarów istotne jest, żeby były one łatwe w identyfikacji na pierwszy rzut oka. Folia stretch jest przezroczysta, dlatego rozpoznanie towaru nie sprawia żadnego problemu. Możliwe jest również wykonanie folii stretch w kolorze (np. czarnym), który zabezpiecza towar przed kradzieżą.