Zasady bezpiecznego użytkowania fajerwerków

Zgodnie z prawem fajerwerki można puszczać jedynie w Sylwestra i Nowy Rok, a nasi rodacy chętnie korzystają z tego przywileju. Ponadto, pokazy sztucznych ogni organizować można też na inne okazje, po wcześniejszym otrzymaniu na nie zezwolenia. Jeśli macie w planach zabawę z fajerwerkami, powinniście poznać zasady ich bezpiecznego użytkowania.

Gdzie kupować fajerwerki?

Pierwszą zasadą bezpieczeństwa w kwestii użytkowania fajerwerków jest odpowiedni wybór sklepu. Producenci zalecają, aby sztuczne ognie kupować w supermarketach lub innych zaufanych miejscach. Nie należy nabywać sztucznych ogni na straganach, które rozstawiają się tylko w okresie sylwestrowego szaleństwa, ponieważ ci sprzedawcy oferują towar z nieznanych źródeł, który może okazać się niebezpieczny.

Przed zakupem fajerwerków koniecznie trzeba sprawdzić czy wybrany przez nas produkt posiada instrukcję w języku polskim oraz czy jego opakowanie nie jest naruszone. Warto wiedzieć, że zamoknięte lub źle przechowywane petardy mogą stanowić niebezpieczeństwo w czasie ich użytkowania – radzi nasz rozmówca reprezentujący Hurtownię Fajerwerków AS.

Obowiązkowo przeczytaj instrukcję

W opakowaniach fajerwerków powinna znaleźć się instrukcja obsługi, do której bezwzględnie trzeba się stosować. Należy dokładnie się z nią zapoznać i spełnić wszystkie zalecone wymogi bezpieczeństwa. Istotne jest, że (o ile nie jesteście zawodowcami) powinniście kupować jedynie sztuczne ognie klasy I lub II.

Zachowaj szczególną ostrożność

Podczas użytkowania fajerwerków trzeba być bardzo ostrożnym. Należy rzucać je lub stawiać w miejscach oddalonych od obserwatorów pokazu. Jeśli zapalane są odręcznie, to trzeba jak najszybciej je odrzucać, aby nie wybuchały w waszych dłoniach. Ponadto, nie wolno dawać fajerwerków małym dzieciom, które w ogóle należy trzymać od nich jak najdalej. Zabezpieczyć należy także zwierzęta domowe, ponieważ często przeraża ich odgłos sztucznych ogni.

Warto też wspomnieć o tym, że nie należy bawić się fajerwerkami będąc pod wpływem alkoholu. Mocne trunki często zagłuszają rozsądek, przez co można wyrządzić krzywdę zarówno sobie, jak i innym osobom zgromadzonym w celu obejrzenia pokazu. Tak nieodpowiedzialne zachowanie może być naprawdę tragiczne w skutkach.

Kieruj się rozsądkiem

Wiele zabaw sylwestrowych ma finał w szpitalnych salach, czego winne jest zazwyczaj niewłaściwe i nierozsądne użytkowanie fajerwerków. W ich przypadku brawurę i chęć zaimponowania gościom warto odłożyć na bok. Konieczne jest przestrzeganie wszystkich zasad, zarówno prawnych, jak i tych wyznaczonych przed producenta sztucznych ogni.