Zasady doboru tablic nagrobkowych

Planując budowę grobowca trzeba podjąć wiele istotnych decyzji. Jedną z nich jest dobór odpowiedniej tablicy nagrobkowej – to na nią osoby odwiedzające grób zwracają uwagę w pierwszej kolejności. Radzimy czym kierować się podczas wybierania tablicy nagrobkowej.

tablica-nagrobna-projekt

Ważny jest rodzaj nagrobka

Kiedy wybiera się nagrobek dla zmarłej bliskiej osoby, często trudno myśleć racjonalnie. Przeważnie decyzję tę podejmujemy podczas organizacji pogrzebu, a więc w momencie, w którym jesteśmy targani przez silne emocje. W takich warunkach trudno myśleć logicznie i dokonać mądrego, przemyślanego wyboru.

Wybór nagrobka jest decyzją bardzo znaczącą, gdyż ma on upamiętniać zmarłego członka rodziny w trwały i godny sposób. Wiadomo, że decyzja ta jest uzależniona przede wszystkim od możliwości finansowych rodziny. Nie oznacza to jednak, że zmarły nie może mieć pięknej tablicy nagrobkowej. Wystarczy znać zasady, którymi należy kierować się przy wybieraniu nagrobka – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Zakład Kamieniarski Stanisław Guzik.

Rodzaje nagrobków

Dawniej najczęściej stawiano zmarłym tzw. grobowce, czyli podpiwniczone nagrobki, przeznaczone dla całych rodów. Obecnie, głównie ze względów finansowych i praktycznych, grobowce wypierane są przez nowocześniejsze pomniki, których najważniejszą częścią są tablice nagrobkowe.

Nagrobki stawiać można w prawie każdym rozmiarze i kształcie (im bardziej skomplikowana ma być jego konstrukcja, tym więcej będzie on kosztował). Najprostszymi rodzajami nagrobków są pojedyncze lub podwójne w foremnych kształtach.

Czym kierować się przy wyborze tablicy nagrobkowej?

Wybór odpowiedniej tablicy nagrobkowej nie należy do najłatwiejszych – wybierać można bowiem spośród ich wielu rodzajów. Różnią się one nie tylko materiałem czy kształtem, ale także układem treści. Znaleźć można więc projekty tablic pojedynczych, podwójnych, z krzyżem lub bez oraz tzw. skałki, czyli napisy obijane na surowo. Ponadto, na tablicy mogą znaleźć się rzeźby lub płaskorzeźby.

Na tablicy nagrobkowej może także pojawić się fotografia zmarłego. Można zlecić wykonanie zdjęcia na porcelanie (klasycznej, owalnej w kolorze sepii, jak również kolorowego lub czarno-białego na płytce o dowolnym kształcie). Co więcej, można zamówić także portret grawerowany bezpośrednio w kamieniu, jednak to rozwiązanie jest droższe i trudniej dostępne.

Oczywiście, podczas wybierania tablicy nagrobkowej ważne są także kwestie finansowe. Warto zapoznać się więc z ofertami kilku kamieniarzy i ostatecznie wybrać tego, którego styl i oferta cenowa najbardziej będą wam odpowiadać.

śr. ocena 5 / głosów 5