Zasady działania pułapek basowych

Są takie miejsca, w których jakość słyszanego dźwięku ma szczególne znaczenie. W profesjonalnych studiach nagraniowych czy salach tanecznych przydać się mogą pułapki basowe skutecznie uszlachetniające dźwięk. Jak działają te produkty i gdzie jeszcze można je wykorzystać? Szczegóły w poniższym artykule. Zainteresowanych tematem zachęcamy do lektury.

pulapki-akustyczne

Pułapka basowa: co to jest?

Akustyka dla osób niezajmujących się zawodowo przetwarzaniem dźwięków może wydawać się wiedzą skomplikowaną, ale wbrew pozorom wcale taka nie jest. Doświadczeni dźwiękowcy doskonale orientują się np. w skutecznych metodach wyciszania drzwi, ścian czy sufitów w pomieszczeniach, w których wymagana jest dobra akustyka. Jednym ze stosowanych rozwiązań (tzw. ustrojów akustycznych) jest pułapka basowa (ang. Bass Trap), specjalistyczny produkt wykonany z pianki o strukturze porów otwartych. Jej zadaniem jest pochłanianie wysokich i średnich częstotliwości. Pułapka basowa rozprasza fale dźwiękowe, uszlachetniając tym samym dźwięk w pomieszczeniach i redukując dudnienia. Montuje się je zwykle w rogach sal, rzadziej na połączeniach ścian z sufitem. Właściwe umiejscowienie tego wyposażenia w pomieszczeniu na pewno wskażą specjaliści z firm zajmujących się sprzedażą zabezpieczeń akustycznych np. z firmy MCakustik. Instalacja pułapek basowych jest zalecana wszędzie tam, gdzie zależy nam na tym, by wydobyć ze sprzętu muzycznego jego optymalne brzmienie. W miejscach, gdzie mamy do czynienia z profesjonalnym nagrywaniem czy odtwarzaniem muzyki, chronią one przed niepożądanym zakolorowaniem dźwięku. Wyraźnie skracają również czas pogłosu.

Jak to wygląda?

Omawiane produkty mogą mieć formę paneli akustycznych w kształcie trapezów. Wymiary takiego panelu to: 103 cm x 7,5 cm x 4 cm. Najwyższa jakość materiału (pianki) gwarantuje tu trwałość i bezpieczeństwo produktu. Pułapki basowe są łatwe w montażu wykonywanego m.in. za pomocą specjalistycznego kleju. Ich cena nie jest wysoka, za jeden panel zapłacimy około 25 zł.  Panele akustyczne można łatwo i wygodnie zamówić online.

Zastosowanie pułapek basowych

Fachowcy od akustyki wymieniają kilka podstawowych zastosowań pułapek basowych. Na pewno mogą to być studia nagrań i sale taneczne oraz wszelkiego rodzaju pomieszczenia wymagające profesjonalnego wyciszenia. Można te produkty kupować łącznie z takim sprzętem jak skrzynia basowa czy kolumny głośnikowe. Pułapki basowe znajdują również zastosowanie przy wyciszaniu maszyn w różnego rodzaju halach produkcyjnych.

śr. ocena 5 / głosów 5