Zasady serwisowania toalet przenośnych

Współcześnie trudno już wyobrazić sobie większą imprezę na świeżym powietrzu albo miejski park czy uczęszczany bulwar nadrzeczny bez toalet przenośnych. Dzięki nim co bardziej zdesperowani nie załatwiają swych potrzeb w przysłowiowych krzakach, to zaś przekłada się na brak niemiłych zapachów unoszących się w powietrzu, wzrost higieny i komfortu użytkowania ww. przestrzeni. Aby tak jednak właśnie było, nie można zapomnieć o należytym serwisie tego typu toalet.

W przeciwnym razie niewiele różniłoby je od reliktów słusznie minionej epoki, jakimi są sławojki. Tym, którzy jeszcze je pamiętają, może czasem zrobić się słabo na samo wspomnienie podobnych przybytków. Wiele osób zresztą długo ociągało się przed korzystaniem z nowoczesnych toalet przenośnych, obawiając się, że jest to po prostu plastikowa wersja śmierdzących sławojek. Kiedy jednak okoliczności zmusiły wreszcie do wizyty w takiej toalecie, można się już było tylko pozytywnie zaskoczyć.

Jak często

Oczywiście jedynie pod warunkiem, że kabina była serwisowana w odpowiedni sposób i z częstotliwością adekwatną do szacunkowej liczby osób z niej korzystających. Może to oznaczać serwis raz dziennie (w przypadku dużych imprez), raz w tygodniu (standard), raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu (opcja mniej zalecana z uwagi na utratę właściwości specjalnego płynu, o którym szerzej za chwilę). Tak naprawdę toalety przenośne mogą być serwisowane tak często, jak wymaga tego zleceniodawca. Najlepsze firmy, takie jak warszawskie przedsiębiorstwo TOILET WC, wykazują się pod tym względem dość dużą elastycznością, oferują też serwis nie tylko kabin wynajmowanych przez siebie, ale także tych należących do klienta.

Co wchodzi w zakres usługi serwisowej

Podstawową czynnością serwisową jest oczywiście opróżnienie zbiornika toalety przenośnej z nieczystości, które się w niej uzbierały. Odbywać się to musi z poszanowaniem zasad higieny, jakie zapewnia użycie profesjonalnego wozu asenizacyjnego wyposażonego w pompę próżniową. Aby zapewnić odpowiednie warunki sanitarne podczas dalszego użytkowania kabiny, powinna też zostać ona dokładnie wyczyszczona i zdezynfekowana (cała, nie tylko zbiornik!), zarówno wewnątrz, jak i od zewnątrz. Wykorzystuje się w tym celu odpowiednio dobrane szczotki, myjki ciśnieniowe i biodegradowalne środki chemiczne. Nie wolno zapomnieć przy tym o usunięciu kamienia, który potrafi zbierać się przy powierzchni zbiornika i pisuaru.

Kolejny ważny krok to zalanie zbiornika specjalnym płynem (min. 20 litrów), który:

  • dezynfekuje,
  • neutralizuje nieczystości,
  • pochłania nieprzyjemne zapachy,
  • aromatyzuje powietrze.

Preparat zachowuje pełnię swych właściwości mniej więcej przez tydzień. Po tym czasie nie jest już tak skuteczny w realizacji wymienionych powyżej zadań – i właśnie dlatego serwis toalet przenośnych nie powinien się odbywać zbyt rzadko.

Czynności dodatkowe

O wysokiej jakości świadczonej usługi serwisowej świadczy każdorazowe uzupełnienie nie tylko płynu dezynfekująco-zapachowego, ale też papieru toaletowego (serwisant powinien pozostawić przynajmniej dwie jego rolki w przeciętnych rozmiarów kabinie) czy mydła, jeśli toaleta wyposażona jest w stację do mycia rąk. W takiej sytuacji konieczna jest także wymiana używanej do tego wody.

Kontroli podlegają ponadto elementy takie jak zamek, zawiasy czy sprężyny domykające drzwi do kabiny. Ulegają one zużyciu wskutek normalnej eksploatacji, mogą też zostać po prostu uszkodzone. Jeżeli tak się stanie, obowiązkiem każdego szanującego się serwisanta jest też naprawa ewentualnych usterek.

Ile trwa serwis

W zależności od ich zaawansowania czas przeprowadzania czynności serwisowych może ulec pewnemu wydłużeniu. Wbrew pozorom całość prac nie trwa jednak wcale zbyt długo. W większości przypadków sprawny serwisant poradzi sobie ze wszystkimi opisanymi wyżej operacjami w zaledwie kilka minut. Dzięki temu nie ma ryzyka wystąpienia dłuższych przestojów w możliwości korzystania z toalety, co w wielu sytuacjach może okazać się niezwykle istotne.

śr. ocena 5 / głosów 5