Zastosowanie agregatów prądotwórczych w pożarnictwie

Coraz większa ilość oraz różnorodność zadań, jakie stoją przed służbami ratowniczymi sprawia, że nieustannie zmieniają się również technologie przez nie wykorzystywane. Przykładem tego jest dynamiczny rozwój usprzętowienia jednostek straży pożarnej. Obecnie w pożarnictwie znaczącą rolę odgrywa sprzęt elektryczny, w związku z czym niezastąpione stały się agregaty prądotwórcze.

Dlaczego agregaty prądotwórcze są niezbędne dla straży pożarnej?

Niezawodne działanie jednostek straży pożarnej uzależnione jest nie tylko od zaangażowania i poświęcenia wyszkolonych ratowników, ale także od niezawodnego działanie sprzętu wykorzystywanego podczas akcji. Warto przy tym zauważyć, że coraz więcej urządzeń stosowanych podczas akcji ratunkowych wymaga nieprzerwanego dostępu do energii elektrycznej, dlatego niezbędnym w pracy strażaków sprzętem są agregaty prądotwórcze. Umożliwiają one zamianę energii mechanicznej w elektryczną przy pomocy silnika spalinowego, który połączony jest z prądnicą. Dzięki temu agregat potrafi niezależnie od warunków wytwarzać prąd potrzebny do zasilania różnego rodzaju odbiorników elektrycznych. Do czego przydają się agregaty w pożarnictwie?

  • Zasilanie narzędzi – urządzenia wykorzystywane w czasie akcji, takie jak piły czy przecinarki do cięcia metalu, a także wiertarki, specjalistyczne pompy czy wyciągarki, wymagają stałego podłączenia do prądu.
  • Prowadzenie akcji ratunkowych w warunkach nocnych lub w miejscach zaciemnionych – agregaty prądotwórcze pozwalają na dokładne oświetlenie miejsca akcji.
  • Ładowanie sprzętu – dzięki agregatom prądotwórczym strażacy mogą ładować latarki oraz inne niezbędne urządzenia, np. radiotelefony.
  • Zasilanie awaryjne – agregat prądotwórczy może służyć jako zapasowe zasilanie w razie awarii, które sprawdzi się np. w przypadku sprzętów do ratowania życia.

Czym powinny charakteryzować się agregaty prądotwórcze dla pożarnictwa?

Wszelkie służby ratownicze, w tym również straż pożarna, powinny działać przede wszystkim szybko i niezawodnie. Podstawą jest tu odpowiednie przeszkolenie i kwalifikacje ratowników, ale także wysokiej jakości sprzęt.

Specyfika zadań wykonywanych przez straż pożarną wymaga stosowania agregatów prądotwórczych najlepszej klasy. – Tłumaczy pracownik firmy SPRZĘT-POŻ oferującej wyposażenie dla straży pożarnej. – Ponieważ agregaty wykorzystywane w pożarnictwie narażone są na ekstremalne warunki, muszą być wyjątkowo trwałe i bezpieczne, by chronić strażaków przed porażeniem. Niezbędna jest mocna i stabilna rama, możliwość wykorzystania agregatu bez względu na warunki atmosferyczne, a także znak jakości CE. Warto przy tym zaznaczyć, że w pożarnictwie korzysta się zarówno z agregatów stacjonarnych, które pełnią przede wszystkim funkcję zasilania awaryjnego w jednostkach, a także z agregatów mobilnych, które są niezastąpione podczas akcji ratowniczych. Dobry agregat dla straży pożarnej powinna wyróżniać długa żywotność oraz odporność na uszkodzenia i zwarcia. Nie zapominajmy również o odpowiedniej konserwacji i niezbędnych badaniach przeglądach sprzętu. Właściwie użytkowane agregaty prądotwórcze będą służyły w jednostce straży pożarnej przez długie lata.