Zastosowanie wymienników ciepła w sprężarkach śrubowych

Odzysk ciepła w sprężarkach śrubowych to temat będący przedmiotem nieustannych dyskusji. Powodem takiego stanu rzeczy są oszczędności, które jesteśmy w stanie zagospodarować poprzez wdrożenie racjonalnych rozwiązań technologicznych. Jednym z nich jest zastosowanie wymienników ciepła.

Straty ciepła ze sprężarki i metody ich zagospodarowania

Typowy kompresor produkuje sprężone powietrze, generując przy okazji ogromne ilości ciepła, z których większość pozostaje niezagospodarowana. Strata wynosi nawet 70-90% w przeliczeniu na energię, jaka jest potrzebna do wyprodukowania strumienia gorącego powietrza. W związku z takim stanem rzeczy, rozpoczęto wdrażanie metod mających na celu pożyteczne wykorzystanie ciepła ze sprężarki.

Jednym z bardziej rozpowszechnionych i tańszych rozwiązań jest wykonywanie kanałów wentylacyjnych, ukierunkowujących strumień powietrza na halę (w sezonie zimowym) bądź na zewnątrz (w sezonie letnim). Mimo korzyści, pomysł ma również wady. Przede wszystkim latem nadal dochodzi do strat wygenerowanego ciepła. Problemy stwarza też zmienna ilość i temperatura powietrza, uzależniona od pracy sprężarki.

Technologia wymienników ciepła

Alternatywą dla ,,metody kanałowej” jest stosowanie wymienników ciepła. Wdrożenie technologii z wymiennikiem uchodzi powszechnie za najlepsze rozwiązanie w zakresie odzysku ciepła w sprężarkach śrubowych z chłodzeniem olejowym. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie przyjąć sporą ilość ciepła ze sprężarki i użyć go do podgrzania wody lub centralnego ogrzewania. W tym celu, możemy skorzystać z wymiennika producenta określonego kompresora bądź zaczerpnąć z ofert innych firm, produkujących kompletne instalacje.

Spotykamy różne typy wymienników, w tym płytowe i płaszczowo-rurowe. Wszystkie działają podobnie. Wymiennik podlega przyłączeniu do systemu płynu chłodzącego sprężarki i transmituje energię z rozgrzanego oleju chłodzącego do wody. Dzięki temu, bez dodatkowego zużycia energii 70-80% pobranej mocy sprężarki jest możliwe do wykorzystania – objaśnia ekspert firmy UNIGOODS, sprzedającej kompresory powietrza.

Korzyści z odzysku ciepła

Odzysk ciepła niesie ze sobą wiele korzyści, głównie ekonomicznych. Instalacja sprężonego powietrza może działać w pełni wydajnie, co przekłada się m.in. na środowisko naturalne (zmniejszona emisja gazów cieplarnianych). Jeżeli planujemy korzystać z wymienników ciepła, skonsultujmy się z fachowcami. Zakres koniecznych inwestycji zależy w głównej mierze od miejscowych warunków. Specjaliści udzielą nam wszelkich niezbędnych informacji.