Autoholowanie. Charakterystyka usługi  

Niespodziewany postój w trasie bardzo często wymaga skorzystania z pomocy holowniczej. Umożliwia ona wyjazd z głównej drogi i dowiezienie samochodu do mechanika, a w razie potrzeby także w inne wybrane miejsce. Pomoc drogowa może także posiadać w swojej ofercie dodatkowe usługi, takie jak dowóz paliwa, wymianę kół, wykonywanie drobnych napraw czy użyczenie pojazdów zastępczych.

Kiedy można wezwać pomoc?

Samochód może stanąć na drodze z wielu przyczyn. Jedne da się ustalić od razu, inne potrzebują fachowej pomocy mechanika. Jak tłumaczy specjalista z firmy Pomoc Drogowa Starczewski:

Powodem nieplanowanego postoju może być uczestnictwo w kolizji drogowej, poważna awaria, zerwana opona lub przegrzanie podczas stania w gigantycznym korku. Niektórym osobom także zdarza się zapomnieć zatankować.

Wszystkie te sytuacje doprowadzają do tego, że samochód zmuszony jest stać na trasie, a to sprowadza na kierowcę mnóstwo nerwów. Niekiedy wymagane jest szybkie dopchanie pojazdu do najbliższej zatoczki, co utrudnia jazdę kierowcom z tyłu. Wtedy problemy z naszym samochodem zaczynają także denerwować innych. W takich sytuacjach niezbędne jest autoholowanie.

Jakość firmy zależy od oferty

Pomoc drogowa działająca 24 godziny na dobę jest w stanie wyciągnąć nas z każdej nieprzyjemnej sytuacji. Niektóre firmy oferują dojazd na terenie całej Polski, a jeśli zachodzi taka potrzeba to także w innych krajach Unii Europejskiej. Dobra autopomoc może po przyjeździe sprawdzić co się stało i drobną awarię naprawić na miejscu. W przypadku braku paliwa jest w stanie je dostarczyć. W takich sytuacjach holowanie przestaje być potrzebne. Jeśli jednak sprawa okaże się poważniejsza, auto zostanie odholowane we wskazane miejsce. Firmy holownicze mają kontakty z blacharzami, lakiernikami czy profesjonalnymi warsztatami. Umożliwia to bezpośrednie skierowanie się do mechanika, który od razu naprawi problem i umożliwi dalszą jazdę.

Odpowiedni sprzęt i pracownicy

Lawety mogą przewozić nie tylko samochody osobowe, ale również pojazdy dostawcze, ciężarowe, maszyny budowlane i rolnicze, quady, motocykle, przyczepy czy motorówki. Wszystko zależy od usług zawartych w ofercie autoholowania i odpowiedniego sprzętu. O poziomie usługi świadczą także pracownicy. Jeśli są wystarczająco wykwalifikowani, zadbają o oznakowanie miejsca zdarzenia i sprawnie załadują pojazd na lawetę. Awarie i wypadki nie zdarzają się codziennie, dlatego dla kierowców liczy się także zdrowe, ludzkie podejście pracowników. Nie wszystkie firmy są chętne udzielać pomocy w weekendy, lub święta. Wtedy kierowca czuje się bezsilny.

śr. ocena 5 / głosów 5