Bezpieczny i sprawny pojazd – jak często wykonywać przegląd samochodu?

Dbałość o stan techniczny pojazdów to jeden z wielu obowiązków ich właścicieli. To czy auto nadaje się do poruszania po drogach zostaje zweryfikowane podczas przeglądu technicznego, którego wykonanie jest wymogiem narzuconym przez obowiązujące przepisy. Dlatego też warto wiedzieć, jak często należy poddawać pojazd tego typu badaniu i na czym ono polega.

Warsztat samochodowy

Badania okresowe

Badania techniczne pojazdu to dla wielu kierowców obowiązek, który wiąże się z obawą przed pojawieniem się potrzeby wykonania nieoczekiwanych napraw, a co za tym idzie dodatkowymi kosztami. Niemniej jednak warto pamiętać, że nawet mała usterka niewykryta w porę może nas drogo kosztować. Naprawa to jedno, ale przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo nasze, pasażerów i innych użytkowników ruchu. Temu właśnie służą przeglądy samochodu, które zobowiązani jesteśmy wykonywać. Warto przy tym pamiętać, że okresowe badania techniczne mogą zostać przeprowadzone w upoważnionych do tego jednostkach na terenie całego kraju, czyli w stacjach kontroli pojazdów.

Częstotliwość tego typu badań uzależniona jest przede wszystkim od wieku pojazdu. W przypadku gdy jesteśmy właścicielem nowego auta przegląd wymagany jest już przed jego pierwszą rejestracją. Kolejne wykonujemy po trzech, a następnie dwóch latach bezwypadkowej jazdy. Posiadając pięcioletni i starszy pojazd zobowiązani jesteśmy do wizyt w stacji kontroli pojazdów raz w roku. Warto też pamiętać, że w przypadku pojazdów z instalacją LPG nawet nowe samochody muszą co roku przechodzić okresowe badania techniczne.

Co sprawdzamy podczas przeglądu

Pierwszymi elementami, które podlegają weryfikacji w trakcie przeglądu są tablice rejestracyjne i numer VIN. Diagnosta weryfikuje dane wpisane w dowodzie rejestracyjnym a stanem faktycznym (hak, instalacja gazowa). Jeśli te elementy nie budzą wątpliwości diagnosty, kolejnym etapem jest sprawdzenie, czy samochód wyposażono w gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Następnie przychodzi czas na kontrolę świateł i kierunkowskazów, spryskiwaczy oraz sygnału dźwiękowego. Sprawdzany jest też stan ogumienia, hamulców oraz układu kierowniczego
i zawieszenia oraz ogólny stan podwozia i nadwozia. W przypadku wykrycia usterek auto nie przejdzie badania technicznego, a gdy okaże się, że może stanowić ono zagrożenie dla ruchu zatrzymany zostanie nasz dowód rejestracyjny.

Gdzie wykonamy badanie techniczne pojazdu

Stacje kontroli pojazdów to zazwyczaj miejsca, które oprócz przeprowadzania okresowych przeglądów pojazdów świadczą także kompleksowe usługi mechaniczne. Usprawnia to zdecydowanie proces usuwania ewentualnych usterek wykrytych w czasie przeglądu. Jednym z takich miejsc jest firma Auto Moto-Celmer z Torunia, która pełniąc funkcję stacji kontroli działa także jako nowoczesny warsztat samochodowy od 1988 r. Specjalizują się oni w pracach w zakresie mechaniki pojazdowej, blacharstwa i lakiernictwa, usuwania szkód powypadkowych. Oferują także serwis klimatyzacji oraz usługi holowania. Okresowe badania techniczne to obowiązek, ale jego celem nie jest narażanie kierowców na dodatkowe koszty. Warto pamiętać, że diagnosta w stacji kontroli pojazdów sprawdza wszystkie podzespoły, ale przede wszystkim te, które mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo.

śr. ocena 0 / głosów 0