Budowa elektrycznego quada. Kryteria wyboru silnika

Od wielu lat quady cieszą się dużym powodzeniem, zarówno wśród osób poszukujących ciekawego sposób na hobby, jak i jako atrakcyjny pomysł na prezent. Stwarzają one również możliwość realizowania swojej pasji konstruktora, który może samodzielnie zbudować nowy pojazd albo ulepszyć gotową maszynę. Co warto wiedzieć o budowie quadów i ich najważniejszych parametrach oraz jak dobrać do nich odpowiedni silnik elektryczny?

Quad quadowi nierówny, czyli rodzaje pojazdów

Quad jest pojazdem, który budzi rozmaite skojarzenia zależnie od wieku, wiedzy i stylu życia danej osoby. Dla młodzieży jest wymarzonym prezentem, na którym można przemierzać okoliczne nierówności terenu. Dla pasjonatów aktywności i motoryzacji to środek do realizacji hobby, a często też zdobywania nagród w rajdach i zawodach. Dla pragmatyków jest wygodnym sposobem dojeżdżania do sklepu w sąsiedniej miejscowości, działki czy miejsca pracy lub nauki. W ujęciu technicznym quad jest otwartym, czterokołowym pojazdem, przeznaczonym do jazdy poza utwardzonymi drogami, a w szczególności do jazdy terenowej w trudnych warunkach. W przypadku quadów, podobnie jak w kategorii motocykli, można wyróżnić maszyny o różnej wielkości wyposażone w silnik elektryczny lub spalinowy o różnej mocy. Z jednej strony silniki decydują o możliwościach pojazdu, z drugiej – wyznaczają jego przeznaczenie dla wybranych grup użytkowników. Typ quada warunkuje też uprawnienia, jakie są niezbędne do jego prowadzenia. Prowadzenie pojazdu lekkiego (o wadze do 35 kg i maksymalnej prędkości do 45 km/h) wymaga ukończenia 14 lat i prawa jazdy kat. AM. Aby prowadzić maszynę zwykłą, konieczne są prawo jazdy kat. B1 oraz ukończone 16 lat. Quady dzieli się też na sportowe, rekreacyjne i przeprawowe.

Silnik elektryczny – serce każdej maszyny

Zakup quada to poważna inwestycja, która nie zawsze znajduje się w zakresie możliwości jego potencjalnego użytkownika. Wielu z nich czerpie też przyjemność z możliwości samodzielnej budowy takiej maszyny, realizując przy tym swoje konstruktorskie pasje. Dzięki dostępnym schematom i możliwości zakupu części nie jest to zadanie niemożliwe do wykonania.

Poza elementami mechanicznymi najważniejszą częścią składową quada jest silnik elektryczny lub spalinowy. Jego dobór ma decydujące znaczenie zarówno dla możliwości maszyny, jak i dla jej bezpieczeństwa. Moc silnika powinna być precyzyjnie dostosowana do masy całej konstrukcji, aby z jednej strony mogła ją napędzać z odpowiednią siłą,
a z drugiej – była racjonalnie wykorzystania.
W ofercie sklepu elektrycznenapedy.pl znajdują się silniki elektryczne o różnej mocy, które można dobrać do typu budowanego pojazdu. Jakie kryteria warto zastosować podczas dokonywania zakupu?

Odpowiedni dobór jednostki jest najistotniejszym zagadnieniem napędu elektrycznego. Podstawę stanowi takie skomponowanie parametrów, aby osiągnąć jak najlepszy rezultat. Pod uwagę należy wziąć elementy takie jak: napięcie, moc, prędkość obrotowa, rodzaj prądu, częstotliwość i współczynnik mocy (przy silnikach zasilanych prądem zmiennym). Wszystkie te dane są umieszczane przez producenta na tabliczce znamionowej. Istotne są też warunki pracy silnika (quad terenowy czy do jazdy rekreacyjnej), sposób zasilania (wielkość i typ akumulatora), stopień obciążenia układu napędowego, sprzęgniecie silnika oraz jego obsługa.

śr. ocena 5 / głosów 5