Chłodnica, skraplacz klimatyzacji, intercooler w aucie ciężarowym. Jakie są przyczyny niesprawności?

W samochodach ciężarowych ze względu na intensywność eksploatacji producenci stosują podzespoły o podwyższonej wytrzymałości. Mają one zapewnić bezawaryjne użytkowanie samochodu przez jak najdłuższy czas. Mimo tego nawet w takich pojazdach zdarzają się usterki. Ich przyczyny mogą być różne. Czasami jest to uszkodzenie mechaniczne, innym razem niewłaściwa konserwacja. Warto więc wiedzieć jakie mogą być konsekwencje takich zdarzeń.

serwis-tir

Czym może grozić awaria chłodnicy w aucie ciężarowym?

Układ chłodzenia choć dość prosty w budowie spełnia bardzo ważną rolę. To on czuwa nad odpowiednią temperaturą silnika. Pompa cieczy wymuszając ruch płynu chłodzącego, przejmuje nadmiar ciepła powstałego na skutek spalania. Niesprawność chłodnicy może powodować problemy z silnikiem, a w konsekwencji doprowadzić nawet do jego zatarcia. Znaczna część awarii systemu chłodzenia ma podłoże mechaniczne. Czasami mamy również do czynienia z usterkami systemów elektronicznych. Skutkiem tych pierwszych jest ubytek cieczy chłodzącej. Na szczęście wyciek łatwo zlokalizować. W przypadku, gdy uszkodzeniu uległ wąż lub chłodnica zalecana jest wymiana tych elementów. Najlepiej na nowe, oryginalne podzespoły. Dzięki nim zyskujemy pewność, że naprawiony układ będzie funkcjonował sprawnie.

Najczęstsze usterki skraplacza klimatyzacji w samochodzie ciężarowym

Klimatyzacja w samochodach ciężarowych znacznie poprawia komfort pracy kierowców, zwłaszcza w upalne dni. Dlatego tak ważne jest, aby działała sprawnie. Układ klimatyzacji samochodowej składa się z parownika i skraplacza. Sprawność tego ostatniego w dużej mierze decyduje o wydajności klimatyzacji. Dlatego producenci samochodów tak dobierają wielkość i konstrukcję skraplacza, aby klimatyzacja działała w sposób niezawodny. Na ogół w pojazdach skraplacz zamontowany jest przed chłodnicą silnika. Z tego powodu narażony jest on na uderzenia kamieni, kurz, owady, a w sezonie zimowym również na mgłę solną. Na skutek uderzeń kamieni czy korozji będącej wynikiem działania soli może dojść do rozszczelnienia skraplacza. Wówczas substancja chłodnicza wydostaje się do atmosfery, a w konsekwencji klimatyzacja przestaje działać.

W przypadku uszkodzenia skraplacza jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest wymiana go na nowy.

Konsekwencje uszkodzenia intercoolera w samochodzie ciężarowym

Intercooler jest elementem układu chłodzenia powszechnie stosowanym w wysokoprężnych silnikach z doładowaniem. Mimo, że jego konstrukcja jest niezwykle prosta i właściwie pozbawiona elektroniki, to prawidłowe działanie intercoolera ma ogromny wpływ na pracę jednostki napędowej. Jak wyjaśnia specjalista firmy zajmującej się sprzedażą części zamiennych do samochodów ciężarowych:

Uszkodzenia intercoolera mają najczęściej charakter mechaniczny. Dzieje się tak dlatego, że jest on montowany zazwyczaj nisko, tuż za przednim zderzakiem. Tym samym w trakcie kolizji to właśnie intercooler ulega zniszczeniu.

śr. ocena 5 / głosów 5