Co warto wiedzieć o naprawie opon w tirach?

Naprawa opon w samochodach ciężarowych, jak i osobowych to poważny zabieg techniczny, od którego zależy możliwość i bezpieczeństwo dalszej jazdy. Przysłowiowe ‘złapanie gumy’ może przytrafić się każdemu kierowcy, a trzeba pamiętać, że uszkodzona lub nieszczelna opona to ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Na czym polega specyfika naprawy opon w tirach i co warto na ten temat wiedzieć?

wulkanizacja

Na czym polega naprawa opon w tirach?

Opony w tirach, czyli samochodach, których masa przekracza 3,5 tony, ze względu na swoje gabaryty i przenoszony ciężar, muszą być wyjątkowo trwałe i odporne na szkodliwe czynniki. Wysokiej jakości opony ciężarowe, odpowiednio serwisowane i zadbane, umożliwiają sprawne i bezpieczne kierowanie pojazdem, zapewniają odpowiednią mobilność i przyczepność, a ponadto przyczyniają się do zwiększania oszczędności na paliwie. Dlatego też regularne przeglądy i naprawy opon w samochodach ciężarowych są tak ważne, a trzeba pamiętać, że intensywna eksploatacja opon w tego typu pojazdach często doprowadza do pogorszenia ich stanu i wymaga interwencji w serwisie ogumienia.

Czynniki, takie jak zła nawierzchnia, niesprzyjająca pogoda czy technika jazdy doprowadzają do uszkodzeń i nieszczelności opon ciężarowych, które mogą wymagać różnego rodzaju napraw. Najczęściej zachodzi potrzeba wulkanizacji – naprawy techniką na gorąco bądź też naprawy na zimno, co pozwala oponie odzyskać szczelność. Pierwsza metoda, czyli technika naprawy opon na gorąco, zalecana jest w szczególności w przypadku bardziej wymagających uszkodzeń. Inne naprawy opon w przypadków pojazdów typu TIR to też np. pogłębianie bieżnika czy bieżnikowanie opon. Warto przy tym zaznaczyć, że niektóre uszkodzenia, takie jak zniekształcenie drutówki lub opasania, nie kwalifikują się do naprawy i w takich sytuacjach wymagana jest wymiana opony.

Naprawa opony w tirze krok po kroku

Profesjonalna naprawa opony ciężarowej wymaga zachowania odpowiedniej kolejności działań.

Pierwszym krokiem powinna być profesjonalna diagnostyka opony ciężarowej. – Tłumaczy przedstawiciel serwisu ogumienia Kuliszewski w Prudniku niedaleko Opola. – Najpierw bowiem należy zweryfikować możliwość naprawy, czyli sprawdzić zakres uszkodzenia i przeanalizować możliwości serwisu. Jeśli uszkodzenie kwalifikuje oponę do naprawy, należy ją dokładnie wyczyścić i przygotować miejsce uszkodzenia, np. poprzez frezowanie. Następnie przechodzimy do zastosowania specjalnych preparatów chemicznych i założenia materiału uszczelniającego lub przeprowadzamy naprawę na gorąco.

Warto też pamiętać, że naprawa opon w tirach to nie tylko wulkanizacja, ale również usługi, takie jak weryfikacja poziomu ciśnienia oraz kontrola stopnia zużycia bieżnika. Tak kompleksowy serwis opon ciężarowych pomoże utrzymać je w dobrym stanie przez dłuższy czas.

śr. ocena 5 / głosów 6