Części samochodowe – oryginalne czy zamienniki?

Każdy komponent auta w miarę upływu czasu będzie uległ stopniowemu zużyciu, które ostatecznie doprowadzi do utraty przez niego swoim pierwotnych właściwości. W takich sytuacjach najczęściej decydujemy się wymianę. Jednak które spośród wielu części samochodowych wybrać? Oryginalne, czy może jeden z wielu zamienników. Co będzie bardziej opłacalnym zakupem i dlaczego?

czesci-samochodowe

Części oryginalne prosto od producenta

Jeśli nasze auto objęte jest jeszcze gwarancją producenta, najrozsądniejszym wyborem będą części oryginalne. Dlaczego? Ponieważ stosując je zachowujemy prawo do gwarancji.

Jeśli do naprawy uszkodzonego podzespołu użylibyśmy któregoś z zamienników, gwarant mógłby odmówić nam prawa do dalszych napraw w ramach gwarancji, argumentując to tym, że usterka wynikła z korzystania nieoryginalnych, niezatwierdzonych przez niego części – mówi przedstawiciel firmy GolemoPonadto kupując części oryginalne mamy stuprocentową pewność, że są one w pełni zgodne z częściami użytymi w fabrycznym montażu.

Z drugiej strony zakup części oryginalnych ma też swoje minusy. Najistotniejszym z nich jest bardzo wysoki koszt takich komponentów – tym bardziej, że duża część z tych kosztów wynika nie z tego, że technologia wytworzenia lub materiał są drogie. Płacimy przede wszystkim za autoryzację producenta. Drugim istotnym mankamentem części oryginalnych jest fakt, że są one dostępne przede wszystkim w autoryzowanych serwisach i punktach sprzedaży.

Różne rodzaj zamienników

Rynek części zamiennych jest bardzo szeroki. Warto wiedzieć, że nie wszystkie zamienniki to „podróbki” o tej samej klasie i wartości. Wyróżnia się trzy kategorie takich produktów:

  • Original Equipment Manufacturer – to części wytwarzane przez tego samego producenta, który wytwarza oryginalne części na potrzeby producenta. Jedyną różnicą między nimi a oryginałami jest fakt, że nie są sprzedawane z autoryzacją producenta auta. Wytwarza się je z tego samego materiału i przy użyciu tych samych technologii – posiadają nawet te same certyfikaty jakości. Jednak ze względu na fakt, że w ich sprzedaży nie pośredniczy producent, są dużo tańsze i lepiej dostępne.
  • Original Equipment Quality – posiadają jakość zbliżoną do oryginalne części. Ich produkcją zajmują się firmy wytwarzające części do fabrycznego montażu aut, ale innego rodzaju.
  • Aftermarket – nie posiadają żadnych atestów potwierdzających jakość, dlatego też raczej powinno się unikać ich stosowania. Ich zaletą może być bardzo niska cena, która zwykle idzie w parze z równie niską jakością.

Co wybrać?

O wyborze części do auta powinniśmy decydować przede wszystkim w oparciu o naszą sytuację. Jeśli samochód wciąż jest objęty gwarancją na inne podzespoły, odpowiednim wyborem będą części oryginalne. Nie ryzykujemy w ten sposób, że producent odmówi wykonania późniejszych napraw w ramach gwarancji. Jeśli jednak nasze auto ma już swoje lata i potrzebujemy łatwo dostępnych, tańszych alternatyw, powinniśmy zainteresować się zamiennikami. Unikajmy jednak najtańszych podróbek, nie posiadających żadnych certyfikatów potwierdzających jakość.

śr. ocena 5 / głosów 5