Części zamienne do auta – oryginalne czy zamienniki?

Każdy kierowca powinien liczyć się z tym, że prędzej czy później jego samochód ulegnie awarii. Konieczna wtedy będzie możliwie jak najszybsza wymiana uszkodzonej części na nową. Na rynku poza oryginalnymi zamiennikami znajdziemy również produkty potocznie nazywane podróbkami. Czym różnią się one między sobą i które powinniśmy wybrać? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.

Oryginalne części prosto od producenta – czy warto?

Z pewnością dla wielu kierowców kupno oryginalnych części do samochodu to wyjście ostateczne – powodem zwykle jest dużo wyższa niż w przypadku podróbek cena, a także fakt, że części tego typu znajdziemy wyłącznie u autoryzowanych sprzedawców oraz w serwisach specjalizujących się w naprawie konkretnych marek aut. Jest jednak kilka powodów, dla których warto zdecydować się na to rozwiązanie. Po pierwsze, zyskujemy w ten sposób pewność, że kupiona przez nas część jest dokładnie taka sama, jak ta, którą chcemy wymienić i że będzie pasować do naszego samochodu. Po drugie – zachowujemy w ten sposób gwarancję na samochód.

Należy pamiętać, że gwarancja nie obejmuje w równym stopniu wszystkich elementów auta – wyjaśnia przedstawiciel Auto Centrum Golemo – Niektóre z nich objęte są roczną gwarancją, inne dwuletnią etc. Może się zdarzyć, że jeszcze w okresie gwarancyjnym przytrafi nam się awaria części, która już tej gwarancji nie podlega, więc będziemy musieli za nią zapłacić. Korzystając z zamienników niesygnowanych przez producenta, ryzykujemy, że w przypadku ewentualnych późniejszych awarii producent auta nie uzna już naszej gwarancji. Ma on wtedy prawo odmówić świadczenia darmowej usługi naprawy, argumentując, że przyczyną awarii było zastosowanie nieoryginalnej części.

Zamiennik zamiennikowi nie równy

Na rynku znajdziemy szeroki wybór zamienników, które można przyporządkować do trzech kategorii:

  • Original Equipment Manufacturer – wytwarzane przez tego samego producenta, który wytwarza części oryginalne dystrybuowane pod logo marki samochodu. Co do jakości i techniki produkcji są one identyczne z oryginałami, posiadają nawet te same atesty. Są przez to dużo tańsze niż oryginały i lepiej dostępne. Ich użycie powoduje jednak, że możemy utracić gwarancję na auto.
  • Original Equipment Quality – to zamienniki o zbliżonej do oryginalnych części jakości. Wytwarzane są przez producentów dostarczających części do oryginalnego montażu, ale innego rodzaju.
  • Aftermarket – czyli najtańsze podróbki, pochodzące zazwyczaj z Chin. Nie mają żadnych certyfikatów potwierdzających jakość, dlatego powinniśmy unikać korzystania z nich.

Podsumowując

O tym, czy powinniśmy decydować się na części oryginalne, decyduje przede wszystkim to, czy samochód jest  jeszcze na gwarancji. Jeśli nasze auto jest nowe, lepiej zainwestować więcej w oryginalne części, żeby uniknąć ewentualnych wyższych kosztów w późniejszym okresie.

śr. ocena 5 / głosów 1