Czy warto sprzedać samochód w skupie aut?

Wybranie konkretnego auta to poważna decyzja, jednak sam zakup jest już stosunkowo prostą procedurą. Dużo więcej problemów będziemy mieli kiedy przyjdzie czas sprzedać samochód. Musimy liczyć się nie tylko z tym, że prawdopodobnie nie uzyskamy kwoty, która nas zadowala, ale również będziemy długo czekali na znalezienie chętnego kupca. Rozwiązaniem tego problemu jest sprzedanie samochodu w skupie.

Sprzedaż auta – w czym tkwi problem?

Często mówi się, że nowe auto już chwilę po opuszczeniu salonu traci połowę swojej wartości. Co prawda jest to trochę przesadzone stwierdzenie, nie ulega jednak wątpliwości, że cena pojazdów spada bardzo szybko. W zależności od renomy marki oraz popytu na dany model, samochód po około trzech latach eksploatacji jest wart już o 40-60% mniej, niż ten sam model z pierwszej ręki. To sprawia, że rynek wtórny aut jest w dzisiejszych czasach bardzo nasycony, szczególnie, że na polski rynek trafia bardzo dużo używanych samochodów z zagranicy. Dla właściciela planującego sprzedaż samochodu to niezbyt dobra wiadomość, bowiem na nasyconym rynku dużo trudniej znaleźć kupca. Szczególnie, jeśli posiadamy samochód cieszący się dużą popularnością – w takiej sytuacji możemy być pewni, że kupcy będą bardzo wybredni.

Ostateczny efekt jest taki, że próbując sprzedać auto własnymi siłami będziemy czekać kilka tygodni, a nawet miesięcy, aż uda nam się znaleźć chętnego. Wiele oczywiście zależy od ceny – jeśli wystawimy auto na sprzedaż po cenie wyższej, niż podobne modele dostępne na rynku, znalezienie kupca będzie trudniejsze. Warto również pamiętać, że wielu nabywców dość nieufnie podchodzi do kupna samochodu od osoby prywatnej – wynika to z tego, że często przy tego typu transakcjach dochodzi do oszustw, np. ukrywania wad samochodu przez poprzedniego właściciela.

Jak rozwiązać ten problem?

Jak widać sprzedanie auta może nie być tak proste, jak się wydaje. Tymczasem dla wielu kierowców załatwienie tej sprawy jest kwestią pilną, ponieważ chcą kupić nowy pojazd i potrzebują do tego dodatkowych funduszy. Ponadto stare auto zajmuje niepotrzebnie miejsce w garażu. Rozwiązaniem, które pozwoli nam stosunkowo szybko „pozbyć się” starego samochodu, jest sprzedanie go do pośrednikowi takiemu jak Skup Aut Poznań.

Co prawda uzyskamy wtedy mniejszą kwotę, niż gdybyśmy sprzedali samochód własnymi siłami, jednak czasem lepszy jest mniejszy, ale pewny zysk, niż oczekiwanie miesiącami na chętnego kupca. Pamiętajmy, że im więcej czasu czekamy, tym mniejsza wartość samochodu. Skupy aut chętnie przyjmują wszystkie samochody, niezależnie od ich rodzaju, rocznika ani modelu – możemy tą drogą sprzedać nawet auta powypadkowe, które raczej nie cieszą się popularnością wśród prywatnych nabywców. Sprzedając auto pośrednikowi możemy mieć również pewność, że cała procedura formalna zostanie przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami.

śr. ocena 5 / głosów 4