Na czym polega badanie techniczne pojazdu?

Przegląd techniczny to według ciebie to samo co badanie techniczne? W takim przypadku jesteś w błędzie. Badania te różnią się pomiędzy sobą. Czym dokładnie jest badanie techniczne pojazdu i dlaczego jest inne od przeglądu?

Badania techniczne są badaniami obowiązkowymi, które przeprowadzane są przede wszystkim w stacjach diagnostycznych. Są one konieczne, ponieważ tylko po ich pozytywnym przejściu samochód może być dopuszczony do ruchu po drogach.

Z kolei przeglądy techniczne, czyli dokładnie przeglądy okresowe, są rekomendowane przez producentów samochodów. Podczas nich sprawdza się stan pojazdu, a także wymienia części eksploatacyjne, które już się zużyły. Przeglądy techniczne możemy wykonać w ASO, ale również w innych warsztatach samochodowych.

Kiedy trzeba wykonać badania techniczne?

Czas prowadzenia badań technicznych zależny jest od wieku pojazdu. Nowe auto będzie potrzebowało badań technicznych dopiero po 3 latach od dnia dokonania rejestracji. Kolejny przegląd musimy wykonać po 2 latach od pierwszego, a następnie już co roku. Samochody starsze niż pięć lat powinniśmy sprawdzać w taki sposób co rok.

Również musimy wskazać, że badania techniczne trzeba przeprowadzić również po każdym wypadku, dla samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy za granicą, tych, w których dokonano zmian konstrukcyjnych oraz przeznaczonych do przewozu materiałów niebezpiecznych.

Przebieg badania technicznego:

  • sprawdzenie numeru VIN i jego zgodności z dowodem rejestracyjnym pojazdu
  • sprawdzenie dodatkowego wyposażenie pojazdu, w tym instalacji LPG czy CNG
  • sprawdzenie działania i stanu technicznego pojazdu, w tym hamulców, układu kierowniczego, zawieszenia, nadwozia, układu wydechowego, silnika, emisji spalin, ogumienia, oświetlenia, pasów bezpieczeństwa obowiązkowego wyposażenia pojazdu

Aktualnie koszt przeglądu technicznego dla samochodów osobowych to 98 złotych.

Jeśli potrzebne są badanie techniczne Warszawa to jedno z miast, gdzie do dyspozycji mamy szeroką gamę różnych stacji, w których możemy skorzystać z usług. Adresy stacji okręgowych prowadzących badania techniczne możemy znaleźć przez internet.