Na czym polega diagnostyka komputerowa?

Im bardziej nowoczesny samochód, tym więcej informacji można z niego wyciągnąć, „podłączając go pod komputer” – jak mówią mechanicy. Diagnostyka komputerowa auta, bo o to chodzi, pozwala bez podnoszenia maski sprawdzić, co dzieje się z samochodem i który układ szwankuje. Na czym polega komputerowa diagnostyka auta, czego można się dzięki niej dowiedzieć i jakie ma zalety?

diagnostyka

Zasada działania diagnostyki komputerowej auta

Gdy zaciągniesz hamulec ręczny, na desce rozdzielczej Twojego auta pojawi się czerwona alarmująca ikona. Informuje ona o tym, że nie możesz jechać, dopóki nie odblokujesz kół. Jest wiele sytuacji, w których na desce pojawiają się rozmaite symbole. To zasługa komputera pokładowego. Stale monitoruje on stan poszczególnych układów i elementów samochodu, aby dać Ci znać, gdy w którymś z nich coś jest nie tak, ale komputer pokładowy ma też głębszą, ukrytą warstwę. Można do niej dotrzeć przez diagnostykę komputerową auta. Na czym ona polega?

Aby przeprowadzić diagnostykę komputerową samochodu, potrzebujemy komputera, właściwego dla danej marki oprogramowania diagnostycznego oraz przewodu, który połączy zwykły komputer z komputerem pokładowym auta – mówi ekspert diagnostyki samochodowej z warsztatu mechanicznego Diesel Motor Service.

Komputer pokładowy podczas jazdy komunikuje nam usterki przez proste ikony, jednak gromadzi znacznie bardziej szczegółowe informacje. Docierając do głębszych pokładów danych, można się dowiedzieć, gdzie doszło do awarii, a często także – co jest jej przyczyną. Można od razu przystąpić do naprawy.

Zalety komputerowej diagnostyki

Możliwości, jakie daje skorzystania z usługi komputerowej diagnostyki, są ogromne zarówno dla pracowników warsztatu, jak i klienta. Fakt, że nie trzeba nawet otwierać maski, aby znaleźć usterkę, oszczędza mnóstwo czasu i pracy, a to z kolei czysta oszczędność pieniędzy. Niejednokrotnie drobna usterka jest bardzo problematyczna przez to, że do danego miejsca trudno dotrzeć – rozbiórka oraz ponowne składanie auta zajmują dużo czasu, a nie ma pewności, że szukamy w dobrym miejscu. Możliwość podłączenia się do komputera pokładowego usuwa konieczność zgadywania w nieoczywistych sytuacjach. Dzięki temu mechanik może obsłużyć więcej klientów i nie czekają oni zbyt długo na wykonanie usługi.

Diagnostyka komputerowa ma jeszcze jedną ogromną zaletę nawet dla osób, które jeszcze nie mają auta – mogą je szybko sprawdzić przed kupnem. W kilka chwil na ekranie komputera pojawiają się kody usterek i parametry działania poszczególnych układów oraz przewidywane przez producenta normy. Dzięki temu nie zdajemy się wyłącznie na pobieżne oględziny, lecz mamy wgląd w faktyczny stan każdego układu w pojeździe i możemy uniknąć kosztownej pułapki.

 

śr. ocena 5 / głosów 1