Na czym polega likwidacja szkód w systemie bezgotówkowym?

Kolizjom i wypadkom samochodowym zawsze towarzyszy dużo emocji. Jeżeli samochód jest do odratowania, chcemy go jak najszybciej naprawić. W tym celu możemy czekać na wypłatę odszkodowania, jednak likwidacja szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym trwa. Na szczęście jest alternatywa w postaci likwidacji szkody w systemie bezgotówkowym. Na czym to polega?

Bezgotówkowa likwidacja szkody

Najczęściej spotykaną praktyką jest wypłacenie odszkodowania w gotówce. Ubezpieczyciel dokonuje kalkulacji kosztów naprawy i na tej podstawie wypłaca poszkodowanemu kwotę, która w założeniu powinna pokryć usługi warsztatu. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Możliwa jest bowiem likwidacja szkód w systemie bezgotówkowym.

Metoda ta polega na tym, że odszkodowanie trafia nie do poszkodowanego, a do warsztatu, który dokonuje naprawy. Podstawą do wypłaty odszkodowania są faktury VAT za wykonane usługi. Poszkodowany nie musi czekać z naprawą samochodu, a dodatkowo ma mniej papierologii. Jedynym dokumentem, jaki musi podpisać, jest upoważnienie warsztatu do naprawy bezgotówkowej. Towarzystwo może podpowiedzieć poszkodowanemu, który warsztat jest w stałej współpracy z ubezpieczycielem, a jednocześnie jest ulokowany najbliżej miejsca zamieszkania poszkodowanego.

Dalej wszystkie formalności załatwiają między sobą warsztat i ubezpieczyciel. Następują oględziny, przygotowywane są dokumentacja fotograficzna i kosztorys. Praktycznie od ręki zamawiane są części i mechanicy przystępują do napraw, a poszkodowany nie narusza swojego budżetu i nie czeka na wypłatę świadczenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Zalety i wady bezgotówkowej likwidacji szkody

Z perspektywy poszkodowanego bezgotówkowa likwidacja szkody może mieć zarówno zalety, jak i wady. Zaletą jest bezproblemowość i szybkość odzyskania sprawnego auta. Mogłoby się wydawać, że gdy nie dysponujemy pieniędzmi, jesteśmy zdani na wycenę mechanika i nie mamy możliwości negocjacji kosztów naprawy ani oszczędzenia części wypłaconego świadczenia.

Swoboda zarządzania pieniędzmi z ubezpieczenia jest złudna. W praktyce kwoty proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe w likwidacji gotówkowej mogą nie pokrywać ceny napraw, a już na pewno nie pozwalają na zakup wysokiej jakości części. Niejednokrotnie osoby, które zdecydowały się na świadczenie gotówkowe, musiały dokładać z własnej kieszeni.

Niezależnie od tego, czy wybieramy likwidację szkody klasyczną czy bezgotówkową, powinniśmy korzystać ze sprawdzonego warsztatu, w którym pracują solidni i doświadczeni mechanicy. Do takich należy Celmer Auto Moto.