Czym się powinien cechować idealny kierowca

Niezależnie od tego, czy chodzi o kierowcę zawodowego, czy o osobę, która prowadzi pojazd tylko po to, żeby przemieszczać się z domu do pracy i z powrotem – dobry kierowca musi wykazywać kilka istotnych cech, których omówienie znajduje się w artykule poniżej. Bez wątpienia powinien dążyć do nich i pielęgnować je w sobie każdy, kto […]

Czym się powinien cechować idealny kierowca

Niezależnie od tego, czy chodzi o kierowcę zawodowego, czy o osobę, która prowadzi pojazd tylko po to, żeby przemieszczać się z domu do pracy i z powrotem – dobry kierowca musi wykazywać kilka istotnych cech, których omówienie znajduje się w artykule poniżej. Bez wątpienia powinien dążyć do nich i pielęgnować je w sobie każdy, kto zajmuje miejsce za kierownicą.

Wiedza

Podstawy to oczywiście umiejętność prowadzenia pojazdu, a także znajomość zasad ruchu drogowego oraz przepisów prawa z nim związanych. W przypadku kierowców poruszających się na trasach międzynarodowych rozciąga się to również na regulacje obowiązujące w innych odwiedzanych przez nich krajach.

Idealny kierowca zna także przynajmniej w przybliżeniu zasady funkcjonowania pojazdu, który prowadzi, tak aby w porę wykryć wszelkie ewentualne nieprawidłowości. – Nie musi umieć samodzielnie przeprowadzać napraw, ważne jest jednak, aby zdążył powierzyć pojazd specjalistom, zanim zacznie stwarzać zagrożenie na drodze – zaznacza przedstawiciel wrocławskiej szkoły nauki jazdy Manewr.

Bezpieczeństwo na drodze

I tutaj pojawiają się kolejne cechy dobrego kierowcy, składające się na ogólnie pojętą dbałość o bezpieczeństwo: swoje, przewożonych towarów i osób, a także innych uczestników ruchu. Z jednej strony będzie to pewność siebie i swoich umiejętności, z drugiej jednak – ostrożność i rozwaga. Istotne są także zdolność do koncentracji i podejmowania szybkich decyzji oraz opanowanie i refleks, które sprzyjają wyjściu cało z nieprzewidzianych, niebezpiecznych, a toczących się przecież zazwyczaj w błyskawicznym tempie akcji na drodze.

Doświadczenie

W praktyce cechy te rozwijane są u kierowcy wraz z nabieranym przez niego doświadczeniem. Ono pozwala też z odpowiednim wyprzedzeniem dostrzec możliwe zagrożenia, a nawet przewidzieć niektóre zachowania innych uczestników ruchu na podstawie sytuacji, w których dany kierowca wcześniej uczestniczył albo których był świadkiem. Potrafi to zrobić oczywiście zwłaszcza wtedy, gdy cechuje go jednocześnie umiejętność wyciągania stosownych wniosków.

Kierowcy zawodowi

W przypadku idealnych kierowców zawodowych do powyższej listy należałoby jeszcze dopisać m.in. odpowiedzialność za przewożone osoby lub towary, a także za dobre imię reprezentowanej przez siebie firmy. Oznacza to nie tylko umiejętność podejmowania decyzji innych niż te dotyczące bezpośrednio kierowania pojazdem, ale też dbałość o perfekcyjne przygotowanie go do wyruszenia w trasę, tak aby przebiegała ona możliwie bez zakłóceń, a więc aby w efekcie dotrzeć do wyznaczonego celu na czas. Na koniec warto wspomnieć o tym, że oprócz punktualności bardzo wysoko cenioną u zawodowych kierowców cechą jest znajomość języków obcych – przydatna podczas kontaktów z celnikami, zagranicznymi turystami czy w celu uzyskania informacji niezbędnych do należytego wykonania powierzonych kierowcy zadań.

śr. ocena 5 / głosów 1