Diagnostyka układów klimatyzacyjnych w samochodach – Na czym polega?

Jazda bez sprawnej klimatyzacji może być prawdziwym koszmarem. Szczególnie, kiedy wybieramy się w dłuższą podróż, a pogoda za oknem dopisuje. Już kilka minut w dusznym samochodzie może sprawić, że będziemy chcieli z niego wysiąść. Dlatego na początku wiosny powinniśmy zgłosić się do warsztaty samochodowego i sprawdzić, czy klimatyzacja w naszym aucie działa, jak należy.

Prawidłowa diagnostyka układów klimatyzacyjnych

Prawidłowa diagnostyka układów klimatyzacyjnych polega na podłączeniu testera do specjalnego gniazda diagnostycznego. Dzięki temu serwisant warsztatu samochodowego może odczytać parametry układu klimatyzacji i sprawdzić, jakie pojawiły się błędy sterownika. Zapisywane są wszystkie ważne informacje, a przede wszystkim anomalie, które wpływają na nieprawidłowe funkcjonowanie układu. Jednak sama diagnostyka układu klimatyzacji nie wystarczy. Konieczne są również inne czynności, szczególnie jeżeli już dawno nie odwiedzaliśmy serwisu.

Uzupełnienie czynnika roboczego

Bardzo istotne jest uzupełnienie czynnika roboczego, który ulatnia się w około 10 proc. w ciągu roku. Jest to proces naturalny, ale czasami, w wyniku uszkodzeń, ulatnia się on szybciej. Mechanik szybko wykryje ten problem, sprawdzając książkę serwisową, odsysając pozostały czynnik, a następnie go ważąc. Jeżeli faktycznie będzie go zbyt mało, jest to sygnałem, że pojawiła się nieszczelność.

Wymiana filtra kabinowego

Koniecznym działaniem jest również wymiana filtra kabinowego.

To element klimatyzacji, który bardzo szybko się brudzi, przez co może uniemożliwiać skutecznie działanie klimatyzacji – wyjaśnia nasz rozmówca z warsztatu MERC Jaworowscy w Pile.

Filtr znajduje się w różnych miejscach samochodu, w zależności od modelu pojazdu. Czasami może być konieczne odkręcenie pedału gazu, innym razem – wymontowanie schowku pasażera. Dlatego powierzenie tego profesjonalistom jest najlepszym wyjściem. Warto wiedzieć, że serwisant może zamontować dwa rodzaje filtra. Pierwszy z nich, węglowy, jest droższy, ale za to bardzo skutecznie wychwytuje wszystkie brzydkie zapachy. Drugi, czyli filtr papierowy, jest zdecydowanie tańszy. Również spełnia swoją funkcję, dlatego jeżeli nie mamy gotówki, nie musimy obawiać się decyzji o zainstalowaniu go w zamian filtra węglowego.

Odgrzybianie klimatyzacji

Bezwzględnie obowiązkowe jest również odgrzybianie klimatyzacji. Grzyby i bakterie są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, mogą powodować wiele dolegliwości, a przede wszystkim schorzenia układu oddechowego. Proces odgrzybiania najczęściej wykonuje się specjalnym preparatem, który dociera do parownika i usuwa wszystkie mikroorganizmy. Dzięki regularnemu serwisowi układu klimatyzacji będziemy mogli cieszyć się przyjemną, komfortową jazdą w każdych warunkach atmosferycznych.